Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další neziskovka zachraňující uprchlíky přišla o loď, porušila Salviniho dekret

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Italská policie dnes u ostrova Lampedusa zabavila loď neziskové iniciativy Mediterranea, která ve Středozemním moři pomáhala migrantům v nouzi. Informovala o tom agentura ANSA. Loď Mare Jonio minulý týden vzala u Libye na palubu 99 lidí z potápějícího se člunu, poslední skupina migrantů se z ní po svolení italských úřadů vylodila v pondělí.

Posádka lodi Mare Jonio tvrdí, že v pondělí vplula do italských výsostných vod na základě povolení od pobřežní stráže. Úřady ale nyní organizaci Mediterranea obviňují z toho, že porušila dekret ministerstva vnitra, které jí předtím vplout blíže k pobřeží zakázalo.

"Je to poslední pomsta těch, kteří nesnesou lidskost," uvedla organizace na twitteru s odkazem na dosluhujícího ministra vnitra Mattea Salviniho, který dlouhodobě prosazuje nesmlouvavou politiku vůči soukromým záchranným misím.

??? Abbiamo fatto ingresso in acque territoriali con l'autorizzazione formale della @guardiacostiera. Adesso ci contestano la violazione del #DecretoSicurezzaBis. È l'ultima vendetta di chi non tollera che l'umanità prevalga. #MareJonio

— Mediterranea Saving Humans (@RescueMed) September 2, 2019

Už v pondělí italské úřady zabavily loď Eleonore německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo. Posádka tvrdila, že na moři panovaly kvůli počasí životu nebezpečné podmínky. Na pevninu se tak dostalo celkem 104 migrantů.

Loď Mare Jonio původně zachránila téměř stovku lidí, čekala ale pět dní u Lampedusy na povolení zakotvit. Italské úřady v souladu s vládní politikou povolily vylodění skupině 67 lidí, v níž byly děti, ženy a lidé se zdravotními problémy. Zbylá třicítka migrantů se na pevninu dostala v pondělí, kdy pobřežní stráž po inspekci došla k závěru, že na palubě panují nevyhovující hygienické podmínky.

Salvini, který stojí v čele nacionalistické strany Liga, prosadil od nástupu do úřadu ministra loni na jaře přísnou protiimigrační politiku. V jejím rámci uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, protože podle něj napomáhají pašerákům v nelegální migraci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Kvůli rozkolu v italské vládní koalici ale současná vláda dosluhuje a zřejmě ještě tento týden ji nahradí nový kabinet, v němž už Liga svoje zástupce mít nebude. Zatím není jasné, zda nová koalice složená z populistů a levice ponechá dosavadní protiimigrační zákony beze změny v platnosti.

Témata:  loď s uprchlíky uprchlíci Itálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.