Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Humanitární lodě s migranty mají utrum. Itálie jim kvůli covid-19 zavřela přístavy

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Itálie kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím, na nichž zachraňují migranty humanitární organizace. Vláda o tom podle agentury Reuters rozhodla v noci na dnešek s argumentem, že italské přístavy nemohou být kvůli epidemii považovány za bezpečné.

Rozhodnutí přišlo poté, co loď Alan Kurdi provozovaná nevládní organizací Sea-Eye vzala na palubu zhruba 150 lidí u libyjských břehů a zamířila s nimi k Itálii.

"Po celou dobu národní zdravotnické nouze způsobené šířením virózy covid-19 nemohou italské přístavy zaručit nezbytnosti potřebné pro klasifikaci a definici bezpečného místa," uvedla vláda ve svém výnosu.

V Itálii má platit nouzový stav do 31. července, ale není vyloučeno, že bude prodloužen. Nové nařízení podepsali ministři vnitra, dopravy i zdravotnictví. Poslední z nich, Roberto Speranza, přitom pochází ze středolevé Demokratické strany (PD), která vždy podporovala ochranu migrantů i příslušné dobročinné operace, poznamenala agentura Reuters.

Po relativním utlumení počtu pokusů migrantů z Afriky o přeplutí Středozemního moře do Itálie jich opět začalo přibývat v prvních dvou měsíců roku. Opět jich pak prudce ubylo v březnu, kdy Itálii naplno zasáhla epidemie způsobená koronavirem.

V Itálii už zemřelo do úterka nejméně 17.127 lidí s virem, což je nejvíc na světě. Počet zachycených případů infekce přesáhl 135.500.

Lodě dobročinných spolků pravidelně hlídkovaly poblíž břehů Libye a hledaly migranty, kteří potřebovali zachránit z vratkých člunů. Na počátku koronavirové krize se tyto lodě stáhly, ale plavidlo Alan Kurdi se do oblasti minulý víkend vrátilo.

Yesterday our crew aboard the #ALANKURDI rescued 150 people.Even when life in Europe has almost come to a halt, #humanrights must be protected.Now our guests need a port of safety.#LeaveNoOneBehind pic.twitter.com/zctyL8SNmn

— sea-eye (@seaeyeorg) April 7, 2020

"I když se život v Evropě téměř zastavil, lidská práva je třeba chránit," napsala organizace Sea-Eye v úterním příspěvku na twitteru, když oznámila, že zachránila 150 lidí, pro které potřebuje bezpečný přístav. Organizace rovněž vyzvala domovské Německo, aby migranty převzalo.

Témata:  Itálie uprchlíci loď s uprchlíky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.