Na řecký ostrov Lesbos se po více než měsíci dostaly desítky migrantů. Zostřené kontroly řecké pobřežní stráže překonalo 51 lidí, informoval dnes řecký rozhlas, podle něhož nově příchozí migranti, včetně mnoha dětí, pocházejí ze Sýrie a různých afrických států. Stovky migrantů od neděle připluly také na italský ostrov Lampedusa, informovala dnes agentura APA.
Řecká pobřežní stráž v Egejském moři přešla 1. dubna na novou taktiku, která měla zamezit přeplouvání migrantů z Turecka na tamní řecké ostrovy, a tím také do Evropské unie. Řecké hlídkové lodě vytlačují čluny s migranty systematicky zpátky do tureckých výsostných vod. Podle listu Kathimerini je postup označován jako "ofenzivní odvracení".
Od začátku dubna tak bylo na cestě do Řecka díky novému přístupu, který ale kritizují humanitární organizace, zastaveno na 700 migrantů, poznamenala agentura DPA. Přesto se nyní desítkám lidí podařilo řecké hlídky obejít.
Ještě větší počty migrantů ovšem dál připlouvají na italský ostrov Lampedusa. Od neděle jich bylo podle agentury APA už 422. Jenom v noci na dnešek italská pobřežní stráž dostala do bezpečí 156 lidí. Protože je ale centrum pro registraci migrantů na ostrově přeplněné, musely zhruba dvě stovky lidí přenocovat ve stanech v přístavu. Kromě toho je v centru nyní 116 migrantů v karanténě kvůli koronavirové epidemii.
Tonight’s boats in distress in the Mediterranean Sea: one with 160 people in #Italy waters, rescued by @guardiacostiera and @GDF, one with 46 people in #Malta SAR area, per @alarm_phone.#Humanity demands dignity and solutions to #EU.@AngiKappa #NoOneIsSavedAlone@RescueMed https://t.co/SwsAdJMl0h
— Mediterranea Saving Humans USA (@SavingHumansUSA) May 6, 2020
Starosta středomořské Lampedusy Salvatore Martello varoval před dalšími příchody migrantů v důsledku hezkého počasí.
"Nevíme, kde máme ty lidi ubytovávat," řekl Martello. Starosta rovněž požaduje zřízení karanténní lodě pro migranty, kteří se na Lampedusu dostanou na vlastní pěst. Loď by podle něj měla kotvit mezi Lampedusou a Sicílií.
U sicilského Palerma už nyní kotví loď Rubattino italské společnosti Tirrenia se zhruba 200 migranty, kteří jsou ve dvoutýdenní karanténě a následně mají být přerozděleni mezi další unijní země. Itálie v zásadě migranty kvůli pandemii nevpouští na pevninu, protože jim údajně nemůže poskytnout zdravotní péči.
Aktuálně napjatá je situace na německé obchodní lodi MV Marina, která o víkendu při plavbě z Tuniska na Maltu zachránila na moři 79 migrantů a nyní u Lampedusy marně čeká na povolení zakotvit v některém z blízkých přístavů nebo převzetí lidí jinou lodí. Italské ani maltské úřady však zatím pomoc nenaznačily.
"Pokud se brzy nenajde řešení, začnou lidi na palubě umírat," řekl dnes agentuře DPA Thies Klingenberg, majitel rejdařské společnosti Klingenberg, které loď patří.
Témata: uprchlíci, Řecko, loď s uprchlíky, Itálie
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01