Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další podpora Ukrajiny je podle Bidena i Stoltenberga nutná

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Spojené státy chtějí pomoci Ukrajině, aby si vydobyla co nejlepší pozici do možných vyjednávání o ukončení války s Ruskem. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to dnes řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken, který ocenil tento týden zahájenou ukrajinskou ofenzivu.

Podle šéfa Severoatlantické aliance vstupují boje na Ukrajině do kritické fáze a NATO nesmí polevit v podpoře Kyjeva.

Blinken dorazil do Evropy v době, kdy se Washington snaží pomoci udržet jednotnou podporu Ukrajiny mezi evropskými spojenci potýkajícími se s ekonomickými a společenskými problémy zejména kvůli nebývale rostoucím cenám a nejistým dodávkám energií.

"V současnosti nevidíme od Ruska žádné náznaky toho, že by se chtělo vážně angažovat v diplomatických jednáních. Ale až ta chvíle přijde, Ukrajina musí být v nejlepší možné pozici," prohlásil Blinken po jednání se Stoltenbergem v bruselské centrále NATO.

Blinken ocenil postup, který podle ukrajinského generálního štábu tento týden dosáhla ukrajinská armáda v Charkovské oblasti na východě země. V současné situaci se podle něj projevuje zcela rozdílná morálka ukrajinských a ruských vojáků. Šéf americké diplomacie nicméně podotkl, že je předčasné soudit, jak se situace vyvine.

Stejně jako Blinken i Stoltenberg hovořil o nutnosti Ukrajinu dále vojensky podporovat.

"Cena, kterou platíme my, se určuje penězi. Cena, kterou platí Ukrajinci, se počítá v lidských životech," prohlásil norský politik. Spojenci by podle něj bez ohledu na složitou ekonomickou situaci neměli zapomenout Kyjev dále podporovat. Pokud by totiž ruská agrese uspěla, zaplatili by v budoucnu mnohem vyšší cenu, dodal Stoltenberg.

Témata:  Joe Biden Jens Stoltenberg Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 8:29

Trump a Karel III. jsou vzdálení příbuzní, tvrdí deník. Prezident reagoval

Americký prezident Donald Trump může během návštěvy britského krále Karla III. ve Spojených státech amerických otevřít zajímavé téma. Podle nejnovějších zjištění totiž mají být vzdálenými příbuznými. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.