Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další vlna koronaviru se valí přes USA. Situace je kritická, nový rekord v počtu nakažených

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Napříč Spojenými státy v těchto dnech přibývají restrikce na ekonomické aktivity či nařízení o nošení roušek v důsledku zhoršující se nové vlny epidemie covidu-19. Denní bilance nákaz ve středu dosáhla nového maxima, když bylo podle deníku The New York Times (NYT) nahlášeno 142.755 pozitivních testů. Americká média informují také o nových infekcích v Bílém domě.

Z grafu sestavovaného NYT vyplývá, že rekord v počtu nově odhalených nákaz se v USA tento měsíc zvýšil popáté a že součet za 24 hodin ve středu poprvé překonal 140.000. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí, že se tak stalo už v úterý. Nejdříve oznámila součet těsně nad 136.000, následně ale úterní údaj zvýšila na 140.290 pozitivních testů. Dnes ráno ohlásila dokonce mírně přes 144.000 infekcí z předchozího dne.

Spojené státy dohromady evidují přes 10,4 milionu případů nákazy a skoro 242.000 úmrtí spojených s covidem-19. Obě americké bilance jsou stále vyšší než souhrnná čísla z kterékoli jiné země.

Kromě nákaz se v USA zvyšují i denní počty mrtvých, míra pozitivity testů i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem, který je od středy vyšší než v kterékoli jiné fázi pandemie. Po ohlášení dalších 1431 smrtelných případů covidu-19 se podle NYT průměrný přírůstek bilance obětí dostal nad 1050 a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny srpna. JHU následně uvedla, že za poslední den zaznamenala 1984 zemřelých, což je v jejím grafu nejvyšší přírůstek od 6. května.

Státy a města po celé zemi za nepříznivého vývoje obnovují karanténní opatření nebo pozastavují jejich uvolňování. Stát New York ve středu ohlásil zákaz provozu barů a restaurací po desáté večer, stejné opatření bylo předtím vyhlášeno v Minnesotě. Město Newark ve státě New Jersey omezilo otvírací hodiny podniků už před dvěma týdny, zdejší statistiky o nákaze se ale dál zhoršují a starosta Ras Baraka tak nově zavedl v některých čtvrtích zákaz nočního vycházení a plošně zakázal kolektivní sporty.

Ohio se zase ve středu přidalo ke státům, které v posledních dnech začínají vyžadovat nošení roušek na veřejnosti. Apely v tomto duchu zaznívají i od guvernérů Wisconsinu nebo Iowy. Problémy však nejsou jen na východním pobřeží či v částech středozápadu, což dokládá i fotografie deníku Los Angeles Times, která zachycuje masivní kolonu aut u odběrového místa zřízeného u jednoho ze stadionů nejlidnatějšího města Kalifornie.

The lines are long at #dodgerstadium as #COVID19 cases surge to new record highs.https://t.co/RAMEHYFKpa@LukeMMoney @latimes pic.twitter.com/ERa08zinN5

— Robert Gauthier (@rgaut999) November 12, 2020

Zároveň se dál množí zprávy o nákazách v nejvyšších patrech americké politiky poté, co pozitivní testy měli personální šéf Bílého domu Mark Meadows a ministr bytové výstavby a rozvoje měst Ben Carson. NYT uvádí, že má informace o dalších třech nakažených pracovnících Bílého domu, čímž údajně počet pozitivně testovaných spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa za posledních několik dní narostl na 12.

Bílý dům v poslední době nedává najevo velký zájem o epidemickou situaci v zemi. Jeho krizový štáb je podle mluvčího neustále v kontaktu se státními a lokálními orgány, pro veřejnost je však jeho účinkování v posledních dnech prakticky neviditelné. Viceprezident Mike Pence, který expertní skupině předsedá, po volbách ohlásil, že si bere dovolenou, těsně před jejím ohlášeným začátkem ji nicméně zrušil.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA

Související

Aktuálně se děje

2. ledna 2025 20:33

2. ledna 2025 11:16

Helena Zeťová podle vyšetřovatelů nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Jak zastavit extrémní počasí? Evropa na to možná zůstane sama

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.