reklama

Z grafu sestavovaného NYT vyplývá, že rekord v počtu nově odhalených nákaz se v USA tento měsíc zvýšil popáté a že součet za 24 hodin ve středu poprvé překonal 140.000. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí, že se tak stalo už v úterý. Nejdříve oznámila součet těsně nad 136.000, následně ale úterní údaj zvýšila na 140.290 pozitivních testů. Dnes ráno ohlásila dokonce mírně přes 144.000 infekcí z předchozího dne.

Spojené státy dohromady evidují přes 10,4 milionu případů nákazy a skoro 242.000 úmrtí spojených s covidem-19. Obě americké bilance jsou stále vyšší než souhrnná čísla z kterékoli jiné země.

Kromě nákaz se v USA zvyšují i denní počty mrtvých, míra pozitivity testů i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem, který je od středy vyšší než v kterékoli jiné fázi pandemie. Po ohlášení dalších 1431 smrtelných případů covidu-19 se podle NYT průměrný přírůstek bilance obětí dostal nad 1050 a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny srpna. JHU následně uvedla, že za poslední den zaznamenala 1984 zemřelých, což je v jejím grafu nejvyšší přírůstek od 6. května.

Státy a města po celé zemi za nepříznivého vývoje obnovují karanténní opatření nebo pozastavují jejich uvolňování. Stát New York ve středu ohlásil zákaz provozu barů a restaurací po desáté večer, stejné opatření bylo předtím vyhlášeno v Minnesotě. Město Newark ve státě New Jersey omezilo otvírací hodiny podniků už před dvěma týdny, zdejší statistiky o nákaze se ale dál zhoršují a starosta Ras Baraka tak nově zavedl v některých čtvrtích zákaz nočního vycházení a plošně zakázal kolektivní sporty.

Ohio se zase ve středu přidalo ke státům, které v posledních dnech začínají vyžadovat nošení roušek na veřejnosti. Apely v tomto duchu zaznívají i od guvernérů Wisconsinu nebo Iowy. Problémy však nejsou jen na východním pobřeží či v částech středozápadu, což dokládá i fotografie deníku Los Angeles Times, která zachycuje masivní kolonu aut u odběrového místa zřízeného u jednoho ze stadionů nejlidnatějšího města Kalifornie.

Zároveň se dál množí zprávy o nákazách v nejvyšších patrech americké politiky poté, co pozitivní testy měli personální šéf Bílého domu Mark Meadows a ministr bytové výstavby a rozvoje měst Ben Carson. NYT uvádí, že má informace o dalších třech nakažených pracovnících Bílého domu, čímž údajně počet pozitivně testovaných spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa za posledních několik dní narostl na 12.

Bílý dům v poslední době nedává najevo velký zájem o epidemickou situaci v zemi. Jeho krizový štáb je podle mluvčího neustále v kontaktu se státními a lokálními orgány, pro veřejnost je však jeho účinkování v posledních dnech prakticky neviditelné. Viceprezident Mike Pence, který expertní skupině předsedá, po volbách ohlásil, že si bere dovolenou, těsně před jejím ohlášeným začátkem ji nicméně zrušil.