Aerolinky Qatar Airways dnes oznámily, že nebudou přijímat pasažéry cestující z Jihoafrické republiky a dvou dalších afrických zemí.

Australská omezení se týkají Jihoafrické republiky (JAR), Namibie, Zimbabwe, Botswany, Lesotha, Svazijska, Seychel, Malawi a Mozambiku. Australští občané budou muset po příjezdu z těchto zemí na dva týdny karantény. Na 14 dní se musí izolovat také všichni ti, kdo už do země z těchto regionů přijeli v uplynulých dvou týdnech, uvedla televizní stanice ABC na svém webu.

Své hranice uzavírá pro příchozí z některých jihoafrických zemí také Thajsko, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady asijské země. K obdobnému kroku přistoupil dnes i Omán.

Aerolinky Qatar Airways dnes uvedly na twitteru, že s okamžitou platností pozastavují přepravu lidí, kteří cestují z Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Mozambiku. Doplnily, že situaci monitorují.

Řada států, již dříve reagovala na výskyt nové mutace zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila. Příjezdy do svých zemí v různé míře omezily například Nizozemsko, Itálie, Francie, Chorvatsko, Dánsko, Řecko, Německo, Švýcarsko USA, Kanada, Brazílie, Rusko ale i Česko. Do ČR je ode dneška omezen vstup z osmi afrických zemí.

Vláda jihoafrické republiky dnes podle agentury AFP uvedla, že země je trestána za objevení nové varianty koronaviru. "Skvělé vědě by se mělo tleskat, a ne ji trestat," upozornil kabinet.

Světová obchodní organizace (WTO) se v pátek podle agentury Kjódó rozhodla odložit na neurčito čtyřdenní ministerskou konferenci, která mělo začít příští týden v Ženevě. Učinila tak poté, co vstup na své území omezilo kvůli variantě omikron také Švýcarsko.

Mluvčí WHO Christian Lindmeier v reakci na uzavírání hranic kvůli variantě omikron jménem organizace doporučil přijímat opatření, která se opírají o vědu. Zdůraznil, že vůči omezení cestování existují výhrady. Jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla označil omezení cest za neopodstatněná. Zatím podle něj není jasné, zda je nová mutace nakažlivější než jiné. JAR podle ministra jedná transparentně a zákaz cestování je v rozporu s normami a standardy WHO.

Světová zdravotnická organizace zároveň variantu s vědeckým označením B.1.1.529, na kterou ve čtvrtek upozornila JAR a která se objevila mezitím i v několika dalších zemích včetně Belgie, v pátek označila za znepokojivou. Její výskyt prověřují také laboratoře v Německu a Česku. Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Přívlastek "znepokojivá" si dříve vysloužila rovněž nyní převládající varianta delta.