Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Danilov o ukrajinské protiofenzivě: Může začít. Kdykoliv

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva. Zatímco poradce prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že začala a trvá již několik dní, podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova je to jinak.

Danilov v rozhovoru pro BBC uvedl, že ukrajinská armáda je na protiofenzivu připravena. Operace tak může být kdykoliv spuštěna. "Může vypuknout zítra, pozítří nebo za týden," poznamenal.

Pro Ukrajinu jde podle něj o historickou šanci, chyba není možná. "Bylo by podivné, kdybychom oznamovali data, kdy má začít ta nebo jiná událost. Takhle se to nedělá," konstatoval zástupce ukrajinské bezpečnostní rady.

V interview s britskou stanicí se vyjádřil také k situaci v Bachmutu. O městě prohlásil, že patří jeho zemi, proto je nutné ho bránit co možná nejdéle. "Kdybychom začali opouštět každou obec, tak bychom mohli skončit na západní hranici, jak to chce Putin od prvních dnů války," vysvětlil.

Ukrajinští vojáci mají podle Danilova pod kontrolou jen malou část města, symbolika je však důležitá. "Je třeba si připomínat, jak velkou roli Bachmut v této válce hraje," dodal.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy