Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.
„Nemám dojem, že bychom byli ve stavu zahraničněpolitické krize,“ uvedl Rasmussen. „Zdá se, že prezident na prahu svého úřadu věnuje zvýšenou pozornost Arktidě. Myslím, že bychom si všichni mohli udělat laskavost a trochu zklidnit.“
Rasmussen zároveň naznačil, že výroky Donalda Trumpa nelze vždy brát doslovně. „Mám své vlastní zkušenosti s Donaldem Trumpem a vím, že ne všechno, co si myslí, by měl říkat nahlas,“ dodal.
Trump v úterý uvedl, že nevylučuje ekonomický nebo vojenský nátlak k získání kontroly nad Grónskem, a uvedl, že by tento krok mohl být důležitý pro americkou národní bezpečnost. „Lidé si nejsou ani jisti, jestli na něj má Dánsko právní nárok, ale pokud ano, měli by se ho vzdát,“ prohlásil Trump.
Dánská premiérka Mette Frederiksen, která již v roce 2019 označila Trumpovu nabídku na koupi Grónska za „absurdní“, zopakovala své stanovisko, že „Grónsko patří Gróňanům“. Ujistila, že mezi obyvateli Grónska panuje silný konsensus, že území není a nebude na prodej.
Grónsko, bohaté na minerály a strategicky důležité pro bezpečnost i obchod, se stalo středem zájmu velmocí. Rasmussen uvedl, že zvýšená pozornost USA, Ruska a Číny vůči Arktidě je pochopitelná, zejména v souvislosti s geopolitickými změnami a otevíráním nových námořních tras vlivem tání ledu.
„Bohužel sledujeme rostoucí rivalitu mezi velmocemi,“ řekl Rasmussen. „Vidíme Rusko, které znovu zbrojí, a Čínu, která začíná projevovat zájem. Z americké i NATO strany – a tím i Dánska – je tato pozornost zcela legitimní.“
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž podpořil dánskou premiérku Frederiksenovou. Uvedl, že si nedovede představit scénář, ve kterém by USA skutečně podnikly vojenský zásah k získání Grónska.
Grónsko, které hostí americkou vojenskou základnu Thule, hraje klíčovou roli v bezpečnostních strategiích USA a jejich spojenců. Tání arktického ledu zároveň otevírá nové obchodní cesty, což zvyšuje význam oblasti z hlediska globálního obchodu i surovinových zdrojů.
Rasmussen zdůraznil, že Dánsko zůstává otevřené dialogu se Spojenými státy, ale zároveň trvá na respektování suverenity Grónska a práv jeho obyvatel.
Témata: Dánsko, Donald Trump
Související
8. června 2024 13:49
16. dubna 2024 10:38
14. ledna 2024 16:16
12. října 2023 11:54
18. června 2023 15:30
29. května 2023 16:39