Podle jeho šéfa Johna Nkengasonga by měli dárci měli Africe vakcíny posílat nejméně tři až šest měsíců před koncem doby použitelnosti. V Africe je nyní plně očkováno proti covidu-19 jen něco přes deset procent z jejích 1,3 miliardy obyvatel.

Počet prošlých vakcín činí sice jen 0,5 procenta z dosud darovaných vakcín Africe, i tak to ale Nkengasonga trápí. "Je mi líto každé vakcíny, která se musí vyhodit, protože mohla zachránit život," řekl. Africké země nyní podle něj odmítají vakcíny, pokud mají dobu expirace už jen za jeden či dva měsíce.

Tempo očkování se v Africe podle šéfa afrického CDC zvýšilo, a to i díky zapojení náboženských a komunitních vůdců. Tamní úřady se také snaží dostat vakcíny k lidem spíše než přemlouvat je, aby se přišli nechat očkovat. Například v Nigérii mají očkovací stany i na tržištích či parkovištích.

V Africe se dosud potvrdilo na 10,4 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a na 235.000 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Ve většině afrických zemí se ale málo testuje.

Koronavirová varianta omikron, která byla poprvé odhalena loni v listopadu v jižní Africe, se zdá být na tomto kontinentu na ústupu, informovala dnes africká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Nově potvrzené případy koronavirové nákazy tam oproti předchozímu týdnu klesly o pětinu.