Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Data ukazují, že si Rusové vytvářejí zásoby některých léčiv včetně antidepresiv

To, že nám léky pomáhají, už víme. Ale co opravdu dokáží?
To, že nám léky pomáhají, už víme. Ale co opravdu dokáží?
Foto: Pixabay

Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc. Informovala o tom agentura Reuters.

Rusové mezi letošním 28. únorem a 13. březnem nakoupili 270,5 milionu kusů lékárenského zboží v hodnotě 98,6 miliardy rublů (21,6 miliardy korun). Obdobný objem léčiv se prodal za celý leden, kdy si Rusové v lékárnách pořídili 288 milionů položek v hodnotě 100 miliard rublů (22 miliard korun). Data ukázala nárůst v poptávce po farmaceutikách vyrobených v zahraničí i po ruských produktech.

Nejstrmější nárůst v poptávce zaznamenala antidepresiva, léky na spaní, rakovinu či srdeční onemocnění, inzulin, hormony a antikoncepce.

"Je za tím strach," řekl Reuters ředitel DSM Group Sergej Šuljak. "Lidé se nejdřív báli, že se všechno zdraží, a potom, že léky, které potřebují, nebudou nějaký čas k sehnání. To s nimi zamávalo. Stáli ve frontách u lékáren a všechno kupovali," dodal.

Zvýšenou poptávku Šuljak nazval hysterií. I když je podle něj v Rusku dočasný nedostatek některých léků, situace se časem stabilizuje. Ruské společnosti jsou stále schopné léky vyrábět a mnoho zahraničních firem stále své výrobky do Ruska dodává - i když jsou tyto produkty nyní prodávány za vyšší cenu. Problém podle něj může nastat jen v nedostatku některých látek, které jsou pro výrobu léků v Rusku potřebné.

"Beru denně léky na štítnou žlázou a mám strach... Nakoupila jsem si dopředu zásobu na pár měsíců, protože mám obavy, že je později v lékárnách nenajdu. Lidé se po nich všude shánějí," řekla obyvatelka Moskvy Valentina.

Ačkoliv oficiální ruské průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Rusů souhlasí s rozhodnutím prezidenta Vladimira Putina vyslat desítky tisíc vojáků na Ukrajinu, příspěvky na sociálních sítích, rozhovory v médiích a některá data naznačují, že tvrdé sankce Západu obyvatele Ruska zneklidňují.

Omezení kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu oznámila řada zahraničních firem, které v Rusku pozastavily aktivity, nebo se země stáhly úplně. Prudce poklesl i kurz rublu vůči dolaru a od 24. února, kdy Putin vyhlásil takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině, vzrostly ceny mnoha produktů každodenní potřeby.

Někteří Rusové ale paniku odmítají. "Může dojít k určitému (nedostatku), zejména pokud se léky dovážejí, ale myslím, že se to všechno vrátí, protože politika je politika, ekonomika je ekonomika," řekl Moskvan Vladimir. "Všichni (výrobci léků) potřebují prodej, všichni potřebují generovat zisk, takže se to všechno vrátí," dodal.

Témata:  Rusko léky

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 14:13

Vykolejený vlak dnes omezil provoz v Ostravě. Škoda jde do milionů korun

Vykolejený vlak na městském hlavním nádraží dnes omezil železniční provoz v Ostravě. Ovlivněny jsou především linky regionální dopravy. Škoda jde do milionů korun. Mimořádnou událost vyšetřuje Drážní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy