reklama

Kolem padesátky se denní přírůstek nakažených v Praze pohyboval ve většině dnů minulého týdne, před týdnem v úterý ale vystoupal na dosud nejvyšších 101 nově potvrzených případů za den. V pondělí v minulém i v tomto týdnu naproti tomu klesl ke třiceti. Předtím, od konce dubna do druhé poloviny července, denní počty nakažených zůstávaly většinou nižší než 20.

Vedení města spolu s hygieniky zvažují návrat povinnosti zakrývat si ústa a nos ve vnitřních veřejných prostorech. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by šlo o preventivní opatření, aby situace neeskalovala a později nebylo nutné zavádět omezení, která by zastavila ekonomiku ve městě. Podle dřívějších vyjádření by zřejmě v září měla začít platit i povinnost mít roušky v povrchové MHD, nyní jsou povinné jen v metru.

Pražská hygienická stanice také v úterý zřídila speciální informační telefonní linku s číslem 227 272 065, na které operátoři odpovídají na dotazy občanů a poskytují informace ke koronaviru. Linka funguje v pracovní dny mezi 08:00 a 18:00.

Podle pondělního poprvé zveřejněného hodnocení regionů, takzvaného semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi okresy do zelené kategorie. V těchto oblastech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že výskyt koronaviru v Praze bude kvůli nakupení obyvatel vždycky vyšší než v ostatních částech země. V hlavním městě byly v poslední době ohniskem nákazy třeba hudební klub Techtle Mechtle nebo tréninkový kemp hokejového klubu Slavia.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Praze za posledních sedm dní potvrzeno zhruba 22 případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Třeba na Frýdecko-Místecku, které je v relativních číslech koronavirem zasažené nejvíce, je téměř 70 případů na 100.000 obyvatel. Na Prachaticku je to 43 případů.

reklama