Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diktátor Kim je v kómatu či dokonce po smrti? Množí se nové spekulace

Kim Čong-un, vůdce KLDR
Kim Čong-un, vůdce KLDR
Foto: KCNA

Nové spekulace o špatném zdravotním stavu, či dokonce smrti severokorejského diktátora Kim Čong-una se v posledních dnech objevily v některých britských bulvárních denících a dalších světových médiích.

Deník Daily Mail citoval jihokorejského experta Čang Song-mina, podle nějž je Kim již od dubna v kómatu a všechny záznamy o jeho vystoupeních na veřejnosti od té doby byly zfalšovány.

Čang Song-min, který působil jako poradce jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga, se domnívá, že vedení země od Kima nyní postupně přebírá jeho mladší sestra Kim Jo-čong. Jihokorejská rozvědka minulý týden uvedla, že Kimova sestra získala větší pravomoci a je nyní "de facto druhou nejvýše postavenou představitelkou země". Kim Jo-čong má prý teď na starosti mimo jiné vztahy KLDR se Spojenými státy a s Jižní Koreou.

Podle Čanga je takový krok v historii KLDR bezprecedentní a může znamenat jen dvě věci: buď je diktátor těžce nemocný, nebo došlo v zemi k převratu. "Já se domnívám, že je Kim v kómatu, ale jeho život ještě neskončil," napsal Čang na facebooku.

"Ještě nebyla vytvořena nástupnická struktura, takže do popředí se dostala Kim Jo-čong, protože mocenské vakuum nemůže být udržováno moc dlouho," dodal Čang, podle něhož jsou videonahrávky a fotografie s Kimem z poslední doby falešné. Naposledy se Kim údajně objevil na zasedání vládnoucí Korejské strany práce minulý týden.

Řada pozorovatelů, kteří se dlouhodobě zabývají situací v KLDR, ale Čangovy komentáře považuje za absurdní. Jihokorejský server Sinmunko uvedl, že Čang mluvil o vážných zdravotních problémech Kima již v první polovině letošního roku a teď se snaží potvrdit pravdivost svých dřívějších výroků. Další experti na Severní Koreu připomněli, že i různé spekulace pocházející od jihokorejských tajných služeb se v minulosti ukázaly být mylné.

Podobný názor jako Čang Song-min naopak vyjádřil Roy Calley, kterého britský bulvární list Daily Express označuje za experta na KLDR a který tuto zemi opakovaně navštívil. "Pokud je pořád ještě naživu, slábne. Myslím si, že v blízké budoucnosti můžeme očekávat změnu vedení KLDR," prohlásil podle Daily Expressu Calley.

Kdyby byl severokorejský vůdce v pořádku, pak by podle něj bylo zmíněné předání části pravomocí nemyslitelné. "Kim Čong-un se nikdy netěšil dobrému zdraví a já si neumím představit, že by přirozeně dovolil, aby se něco takového stalo," citoval Calleyho list Daily Express.

Kim Čong-un, kterému je kolem 36 let, se letos na veřejnosti objevil jen několikrát. V dubnu se rozšířily zprávy, že podstoupil nezdařenou operaci srdce, po níž zůstal v kritickém stavu.

Podstatně častěji je naopak v poslední době vidět jeho sestra Kim Jo-čong, která například v červnu vydala rozkaz, aby byl vyhozen do povětří styčný úřad obou korejských států. Kim Jo-čong také pohrozila Jižní Koreji blíže nespecifikovanou vojenskou akcí; později KLDR tuto výhrůžku odvolala.

Podle některých analytiků se ale diktátor Kim převedením části odpovědností na svou sestru a několik dalších blízkých poradců snaží jen zabránit tomu, aby na něj byla svalována vina v případě politických nezdarů.

Další politologové podle deníku Daily Mail soudí, že Kim a jeho sestra hrají "hodného a zlého policajta", čehož chtějí využít při jednání se zahraničními mocnostmi po kolapsu jaderných rozhovorů Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Témata:  Kim Čong-un Kim Jo-čong Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

8:46

Jiří Bartoška (†78): Novinky ohledně posledního rozloučení. Kdo se chopí slova?

Na den přesně před týdnem zemřel ve věku 78 let legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Česko se s ním naposledy rozloučí v úterý v pražském Rudolfinu. Nebudou tam chybět herečtí kolegové zesnulého a nejméně dva z nich zřejmě promluví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.