reklama

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier v pátek varoval, že na vyjednání dohody zbývají "poslední hodiny", její osud je však stále nejistý, protože se dosud nepodařilo překonat poslední rozpory. "Nadešla chvíle pravdy. Zbývá nám velmi málo času, na vyjednávání máme k dispozici již jen hodiny, pokud chceme, aby dohoda vstoupila v platnost 1. ledna," prohlásil Barnier v Evropském parlamentu. "Musíme být připraveni na všechny možnosti," dodal s tím, že výsledek jednání nelze předpovědět.

Dokončení rozhovorů, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, stále brání zejména spory okolo rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají necelé dva týdny.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek večer po telefonátu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prohlásil, že Británie neustoupí ve snaze "kontrolovat přístup do svých vod". Zopakoval také, že pokud EU významně nezmění pozici, dohoda pravděpodobně nebude.

Oba politici se přitom shodli, že jejich týmy budou jednat do poslední možné chvíle.

Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.

Brexit má ale také dopady na stravování řidičů kamionů a cestujících přes Lamanšský průliv, kteří se budou muset rozloučit se svými sendviči. Od Nového roku totiž nebude možné z Británie do EU dovážet produkty z masa či mléka, upozornilo britské ministerstvo dopravy a jako příklad uvedlo právě sendviče se šunkou a sýrem.

reklama