Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes uplyne další z posledních termínů pro dohodu Británie s EU

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Možná již dnes zazní odpověď na otázku, zda se na poslední chvíli podaří, anebo nepodaří uzavřít dohodu o budoucích obchodních a dalších vztazích Británie a Evropské unie. Evropský parlament označil dnešní večer za poslední příležitost k uzavření dohody, aby ji stihl schválit do konce roku. Agentura DPA nicméně připomněla, že vyjednávači již porušili několik "konečných" termínů a že zejména v Londýně se říká, že jediným termínem je 31. prosinec.

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier v pátek varoval, že na vyjednání dohody zbývají "poslední hodiny", její osud je však stále nejistý, protože se dosud nepodařilo překonat poslední rozpory. "Nadešla chvíle pravdy. Zbývá nám velmi málo času, na vyjednávání máme k dispozici již jen hodiny, pokud chceme, aby dohoda vstoupila v platnost 1. ledna," prohlásil Barnier v Evropském parlamentu. "Musíme být připraveni na všechny možnosti," dodal s tím, že výsledek jednání nelze předpovědět.

Dokončení rozhovorů, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, stále brání zejména spory okolo rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají necelé dva týdny.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek večer po telefonátu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prohlásil, že Británie neustoupí ve snaze "kontrolovat přístup do svých vod". Zopakoval také, že pokud EU významně nezmění pozici, dohoda pravděpodobně nebude.

Oba politici se přitom shodli, že jejich týmy budou jednat do poslední možné chvíle.

Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.

Brexit má ale také dopady na stravování řidičů kamionů a cestujících přes Lamanšský průliv, kteří se budou muset rozloučit se svými sendviči. Od Nového roku totiž nebude možné z Británie do EU dovážet produkty z masa či mléka, upozornilo britské ministerstvo dopravy a jako příklad uvedlo právě sendviče se šunkou a sýrem.

Témata:  Velká Británie Brexit EU

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy