Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dny NATO navštívily v Ostravě za víkend desítky tisíc lidí

Dny NATO v Mošnově, ilustrační foto.
Dny NATO v Mošnově, ilustrační foto.
Foto: natodays.cz

Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na Novojičínsku. V sobotu bylo diváků přibližně 33.000, dnes o něco méně. ČTK to za pořadatele řekl Jaromír Krišica. Další stovky lidí sledovaly letecké ukázky v okolí letiště.

Zejména v sobotu přijelo hodně návštěvníků z větší dálky i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. V minulosti akci navštěvovalo i přes 200.000 lidí. Letos byl počet diváků kvůli koronavirové pandemii omezený maximálně na 40.000 každý den.

Diváci mohli na letišti sledovat každý den zhruba osm hodin programu, ve kterém byly dynamické ukázky jak ve vzduchu, tak na zemi. Kromě toho si mohli lidé prohlédnout množství strojů na ploše letiště. Byl mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II italského letectva, který se tak stal prvním letadlem páté generace, jež mohli vidět lidé ve střední Evropě. Také bezpilotní americký prostředek MQ-9 Reaper byl k vidění na jedné z prvních akcí v Evropě.

Překvapením, které pořadatelé připravili na dnešek a podařilo se ho uskutečnit odpoledne, když se zlepšilo počasí, byl společný hromadný seskok výsadkářů z české armády a Izraelských obranných sil z transportního letounu CASA C-295. Připomenul spolupráci mezi oběma státy, která trvá od vzniku státu Izrael, přes 70 let. Šlo o první seskok izraelských výsadkářů na českém území od vzniku České republiky.

"Je jen málo států, se kterými má Česká republika, a dříve mělo Československo, tak dobré vztahy jako s Izraelem. I díky tomu můžeme našim návštěvníkům nabídnout tento jedinečný seskok, protože účast izraelských sil na veřejné akci v Evropě je velmi raritní," uvedl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Počasí zřejmě ovlivnilo návštěvnost, ale i program. Sice nepršelo, ale bylo oblačno. V sobotu byl kvůli tomu zrušen seskok polských speciálních sil, který chtěli parašutisté uskutečnit podle GPS souřadnic a skákat ze 3000 metrů, a dnes se nekonal zahajovací seskok českých a polských parašutistů s vlajkami.

Pavlačík řekl, že se kvůli počasí nerušily žádné letové ukázky. Někteří piloti ale nemohli dělat prvky, kdy mohou stoupat po takzvané vertikále, ale šlo o takzvanou flat verzi, při níž stroje létají jenom pod úrovní mraků. "Jedna z nejzákladnějších podmínek je, že letoun musí být neustále ve vizuálním kontaktu, to znamená, že se nesmí ztratit ani v mracích, ani za horizontem," vysvětlil Pavlačík.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představily armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí.

Vstup na dvoudenní akci je zdarma. Kvůli kontrole počtu lidí si ale letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky, přičemž platili jen servisní poplatek 15 korun. Museli rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu.

Témata:  Dny NATO NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.