Podle údajů ministerstva obrany se v neděli na pěti malých člunech vydalo na nebezpečnou cestu 176 lidí. Počet migrantů, kteří od 14. dubna přepluli Lamanšský průliv, tak překročil 13.000. Tuto cestu za celý letošní rok zatím podniklo přes 18.000 lidí.

Fotografie pořízené dnes ráno ukazují další skupinu migrantů v záchranných vestách a rouškách, které do Doveru přivezli příslušníci pohraniční stráže. Mezi těmi, kteří byli přesunuti z plavidla do čekajícího autobusu, byly i děti a kojenci zabalení do světle modrých přikrývek, které jim zřejmě rozdaly úřady.

Analýza předběžných údajů ministerstva obrany ukazuje, že tento měsíc přeplulo Lamanšský průliv do Spojeného království 1885 osob. Loni tuto cestu za celý srpen podniklo 3053 osob, což znamená, že letos jich patrně bude víc.

Britská vláda v dubnu oznámila svůj plán odeslat některé žadatele o azyl do Rwandy. Londýn chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale kritizují mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.

V červnu měl odletět první deportační let s migranty do Rwandy, na poslední chvíli ho ale zablokoval Evropský soud pro lidská práva (ECHR).

Podle kritiků chystaného plánu poslední data o migrantech ukazují, že možné deportace do Rwandy je neodrazují od podniknutí cesty přes Lamanšský průliv. Vláda by proto podle nich měla od tohoto plánu upustit.

Oba kandidáti, kteří se ucházejí o post příštího předsedy Konzervativní strany ale slíbili, že v případě svého zvolení budou pokračovat v prosazování deportačního programu do Rwandy. Končícího premiéra Borise Johnsona, který plán prosazoval, v září v úřadě nahradí ministryně zahraničí Liz Trussová a nebo exministr financí Rishi Sunak.

Británie se po vystoupení z Evropské unie potýká s rostoucí migrační vlnou. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv podle ministerstva obrany více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000.