Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Španělsko migranty zadrželo a začalo jednat o jejich osudu s Marokem. Evropská země neuznává Maročanům azyl, nezletilcům bez doprovodu ale umožňuje setrvat na svém území. Při dubnovém početném přeplavání hranice byla většina Maročanů vrácena do země původu do 48 hodin, tvrdí španělské úřady.

Migranti se pravidelně pokoušejí dostat do dvou španělských území na africkém kontinentě - Ceuty a Melilly. Na jejich návratu spolupracuje Španělsko s Marokem. Mezi oběma zeměmi ale nyní panuje napětí, protože Madrid umožnil léčebný pobyt jednoho z vůdců separatistů v Západní Sahaře. Nad tímto územím si Rabat nárokuje svrchovanost.

Podle údajů zveřejněných Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Španělska od ledna do 9. května přicestovalo bez povolení přes 9000 migrantů, což je o 38 procent více než za stejné období roku 2019. Kromě Ceuty a Melilly je další výraznou migrační cestou takzvaná atlantická trasa ze severozápadního pobřeží Afriky na Kanárské ostrovy.