Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Řecka dorazili na letní sezonu lesních požárů hasiči z Bulharska a Rumunska

požár
požár
Foto: Pixabay

Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové evropských jednotek, které budou v zemi v létě nasazeny jako záloha pro případ velkých lesních požárů. V pohotovosti bude v nejteplejších měsících červenci a srpnu více než 200 hasičů z Bulharska, Francie, Německa, Rumunska, Norska a Finska.

Jako první na dvouměsíční misi financovanou a koordinovanou v rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie dorazila skupina 28 rumunských hasičů s osmi vozidly a 16 hasičů z Bulharska se čtyřmi auty.

"Velmi vám děkujeme za to, že jste nám přijeli pomoci během léta, které je pro naši zemi obtížné, a dokázali jste tak, že evropská solidarita není jen teoretická, ale skutečná," uvítal v Aténách členy rumunské mise řecký ministr civilní ochrany Christos Stylianidis. Bulharští hasiči byli umístěni ve městě Larisa ve středním Řecku.

Loni Řecko zakusilo nejhorší vlnu veder za tři desetiletí. Lesní požáry tehdy zpustošily kolem 121.000 hektarů lesů a křovinatých porostů v různých částech země.

Po ostré kritice toho, jak státní aparát reaguje na požáry, řecká vláda zřídila nové ministerstvo pro civilní ochranu a slíbila posílit kapacity hasičů. Při požáru v roce 2018, který zachvátil přímořské město Mati a blízké oblasti poblíž Atén, zahynulo 102 lidí.

Témata:  Řecko požáry

Související

Aktuálně se děje

27. února 2026 10:06

Orbán napsal "protimaďarskému" Zelenskému. Ukrajinu vyzval, aby pustila ropu

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy