O prodloužení dohody o 120 dnů dříve informoval ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov a podle TASS ho potvrdil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země společně s OSN dohodu zajišťuje. Generální tajemník OSN António Guterres dohodu rovněž přivítal.

"Černomořská iniciativa bude prodloužena o 120 dnů," napsal Kubrakov. Jde podle něho o "další důležitý krok v boji proti globální potravinové krizi". Uvedl také, že strany se na prodloužení domluvily v Istanbulu.

Dohoda se prodlužuje v případě, že ani jedna ze stran nemá námitek, uvedla ruská diplomacie. "Žádné námitky vzneseny nebyly," dodalo ministerstvo. "Jakékoliv pokusy využít humanitární koridor v Černém moři pro vojenské provokace ale budou rozhodně potlačeny," píše se v prohlášení.

Rusko po začátku invaze na Ukrajinu ze 24. února zablokovalo její černomořské přístavy, čímž výrazně klesl objem vývozů zemědělských výrobků z této východoevropské země. Propad ukrajinského exportu obilí vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina i Rusko jsou předními světovými producenty obilí, rostlinných jedlých olejů a hnojiv. Šéf OSN dohodu o vývozu těchto komodit považuje za klíčovou pro snížení cen potravin a hnojiv a k tomu, aby se podařilo zažehnat globální potravinovou krizi.

V Istanbulu funguje mezinárodní koordinační centrum (JCC), které dohlíží na bezpečný vývoz obilí z ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Za necelé čtyři měsíce z nich vypluly lodě s více než 11 miliony tun nákladu, píše agentura AFP.

reklama