Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva a Kyjev prodloužily dohodu o vývozu obilí z černomořských přístavů

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Rusko schválilo prodloužení dohody o vývozu ukrajinského obilí, oznámilo dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Dohoda poprvé uzavřená v červenci umožnila obnovit vývoz ukrajinských zemědělských produktů z několika černomořských přístavů, které do té doby Rusko blokovalo. Platila do 19. listopadu, její prodloužení Moskva schválila beze změny ve stejném formátu jako doposud, napsala agentura TASS.

O prodloužení dohody o 120 dnů dříve informoval ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov a podle TASS ho potvrdil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země společně s OSN dohodu zajišťuje. Generální tajemník OSN António Guterres dohodu rovněž přivítal.

"Černomořská iniciativa bude prodloužena o 120 dnů," napsal Kubrakov. Jde podle něho o "další důležitý krok v boji proti globální potravinové krizi". Uvedl také, že strany se na prodloužení domluvily v Istanbulu.

Dohoda se prodlužuje v případě, že ani jedna ze stran nemá námitek, uvedla ruská diplomacie. "Žádné námitky vzneseny nebyly," dodalo ministerstvo. "Jakékoliv pokusy využít humanitární koridor v Černém moři pro vojenské provokace ale budou rozhodně potlačeny," píše se v prohlášení.

Rusko po začátku invaze na Ukrajinu ze 24. února zablokovalo její černomořské přístavy, čímž výrazně klesl objem vývozů zemědělských výrobků z této východoevropské země. Propad ukrajinského exportu obilí vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina i Rusko jsou předními světovými producenty obilí, rostlinných jedlých olejů a hnojiv. Šéf OSN dohodu o vývozu těchto komodit považuje za klíčovou pro snížení cen potravin a hnojiv a k tomu, aby se podařilo zažehnat globální potravinovou krizi.

V Istanbulu funguje mezinárodní koordinační centrum (JCC), které dohlíží na bezpečný vývoz obilí z ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Za necelé čtyři měsíce z nich vypluly lodě s více než 11 miliony tun nákladu, píše agentura AFP.

Témata:  Ukrajina obiloviny

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy