Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Donald Tusk: Trump se modlí za rozpad EU

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Americký prezident Donald Trump představuje pro Evropskou unii jednu z největších výzev a modlí se za její rozpad. V rozhovoru s německým listem Die Zeit to podle agentury Reuters řekl končící předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Poprvé v dějinách je tady americký prezident, který otevřeně vystupuje proti jednotné Evropě. Podporuje brexit a modlí se za rozpad unie," uvedl někdejší polský premiér. Z jeho vyjádření vyplývá, že Trump je odhodlán EU oslabit. Podle Tuska představuje pro evropský blok "možná nejsložitější výzvu".

Vztahy mezi EU a Washingtonem od příchodu Trumpa do Bílého domu provází celá řada třenic. Dvě strany se rozešly v otázce boje proti klimatickým změnám, íránského jaderného programu či izraelsko-palestinského konfliktu. Trump také přivítal odchod Británie z EU a Evropu loni označil za obchodního "nepřítele" Spojených států. Tusk tehdy reagoval prohlášením, že "Amerika a EU jsou nejlepší přátelé".

Polskému politikovi v těchto dnech končí pětiletý mandát v čele Evropské rady, během nějž předsedal summitům lídrů členských zemí EU. Ve funkci jej od počátku prosince nahradí bývalý belgický premiér Charles Michel.

Témata:  USA Donald Trump Rada Evropy prezident USA EU Donald Tusk

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy