reklama

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), justičního orgánu OSN se sídlem v Haagu, mělo původně začít již v březnu. Verdikt se tehdy očekával do konce tohoto roku. Kvůli operaci 77letého Mladiče se ale líčení odročilo na duben. Tehdy se ale kvůli šíření koronaviru opět rozhodlo o odkladu. Vynesení odvolacího rozsudku se nyní předpokládá v roce 2021, přesný termín nicméně ještě stanoven nebyl.

Dnešního začátku jednání se předsedající soudkyně Prisca Nyambeová zúčastnila prostřednictvím videokonference. Obžalovaný Mladić i řada dalších přítomných v jednacím sále měli na ústech roušky.

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řadu zločinů, včetně etnických čistek spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločinů proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Proti rozsudku ICTY se Mladić loni v březnu odvolal. Předsedající soudkyně Nyambeová dnes sdělila, že pro odvolání udal devět důvodů a že chce buď zproštění viny, nebo nový proces. Prokurátoři navrhují odvolání Mladiče odmítnout a navíc žádají, aby byl uznán vinným i v 11. bodě obžaloby, jímž je genocida spáchaná na Muslimech a Chorvatech v pěti bosenských obcích v roce 1992.

Mladić by měl ke svému odvolání před soudci promluvit ve středu. Odvolání převzal MICT poté, co ICTY koncem roku 2017 svou činnost ukončil.

Válka v Bosně a Hercegovině si vyžádala kolem 100.000 lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných. Ze svých domovů bylo vyhnáno nebo bylo nuceno je opustit 2,2 milionu obyvatel. Podle oficiálních statistik žilo v zemi v roce 1991 téměř 4,2 milionu lidí.

reklama