Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dostane opět doživotí? V Haagu začal odvolací proces s "bosenským řezníkem" Mladičem

Radko Mladič
Radko Mladič
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V Haagu dnes začalo odvolací řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, kterého před třemi lety Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil k doživotnímu vězení za několik zločinů včetně genocidy. Začátek jednání byl několikrát odložen, naposledy v dubnu kvůli pandemii covidu-19.

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), justičního orgánu OSN se sídlem v Haagu, mělo původně začít již v březnu. Verdikt se tehdy očekával do konce tohoto roku. Kvůli operaci 77letého Mladiče se ale líčení odročilo na duben. Tehdy se ale kvůli šíření koronaviru opět rozhodlo o odkladu. Vynesení odvolacího rozsudku se nyní předpokládá v roce 2021, přesný termín nicméně ještě stanoven nebyl.

Dnešního začátku jednání se předsedající soudkyně Prisca Nyambeová zúčastnila prostřednictvím videokonference. Obžalovaný Mladić i řada dalších přítomných v jednacím sále měli na ústech roušky.

Ex-Bosnian Serb commander Ratko Mladic, known as the "Butcher of Bosnia", to appeal genocide conviction https://t.co/nQ0nGkDYYP

— BBC News (World) (@BBCWorld) August 25, 2020

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řadu zločinů, včetně etnických čistek spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločinů proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Proti rozsudku ICTY se Mladić loni v březnu odvolal. Předsedající soudkyně Nyambeová dnes sdělila, že pro odvolání udal devět důvodů a že chce buď zproštění viny, nebo nový proces. Prokurátoři navrhují odvolání Mladiče odmítnout a navíc žádají, aby byl uznán vinným i v 11. bodě obžaloby, jímž je genocida spáchaná na Muslimech a Chorvatech v pěti bosenských obcích v roce 1992.

Mladić by měl ke svému odvolání před soudci promluvit ve středu. Odvolání převzal MICT poté, co ICTY koncem roku 2017 svou činnost ukončil.

Válka v Bosně a Hercegovině si vyžádala kolem 100.000 lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných. Ze svých domovů bylo vyhnáno nebo bylo nuceno je opustit 2,2 milionu obyvatel. Podle oficiálních statistik žilo v zemi v roce 1991 téměř 4,2 milionu lidí.

Témata:  Radko Mladič Mezinárodní trestní tribunál v Haagu genocida válka v Jugoslávii

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.