reklama

Důvodem je chatrný zdravotní stav bývalého velitele bosenskosrbské armády, který prý trpí mírnou kognitivní poruchou, napsala dnes Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN). Onemocnění se projevuje jako zhoršení paměti a myšlení.

Haagský tribunál uznal Mladiče vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995. Vinen je rovněž ze zločinů proti lidskosti a z porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva. Rozsudek je ale prvoinstanční a nepravomocný. Obhajoba již dříve oznámila, že se proti němu odvolá.

Obhájci Mladiče dnes požádali soudce Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který agendu ICTY převzal, aby verdikt z listopadu 2017 zrušili. Odvolávají se přitom na srbského lékaře, který dříve tvrdil, že Mladić není zdravotně schopen se jednání tribunálu účastnit. Během čtení listopadového rozsudku bylo zasedání tribunálu na desítky minut přerušeno kvůli údajné nevolnosti souzeného. Soudce ho následně z jednací síně vykázal, a Mladić si tak zbytek čtení rozsudku vyslechl ve vedlejší místnosti.

Podle obhájců však tím soudce porušil Mladičova práva. "Respektování lidských práv obžalovaného znamená, že rozsudek není možné číst, pokud obžalovaný není schopen se tribunálu účastnit," cituje BIRN z prohlášení obhájců.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama