Jugoslávie

Bělehrad, Srbsko

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Komentář

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman se omluvil za bombardování Jugoslávie, Srby požádal o odpuštění

Domov

Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999. Srbský národ požádal o odpuštění. Česko podle něj tehdy hledalo spojence, spolu s kterým by bombardování odmítlo, ale neúspěšně. To, že nakonec akci podpořilo, považuje za nedostatek odvahy. V čele vlády stál tehdy právě Zeman.

Radko Mladič

Mladič trpí podle obhajoby demencí

Svět

Bělehrad - Obhájci Ratka Mladiče, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu odsoudil k doživotnímu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně, žádají soud o zrušení rozsudku.

Chorvatská vlajka

Verdikt ICTY je podle Chorvatska nespravedlivý

Svět

Záhřeb - Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković označil dnešní rozsudek odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů jako morálně nespravedlivý.

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 13:52

Vatikán ukázal hrob papeže Františka. Na místo proudí první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy