reklama

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během dnešního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se dnes teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

Úřady nejprve vyzývaly řidiče k opatrnosti, kolem 11:00 ale uvedly, že dálnici A63 mezi městy Bayonne a Bordeaux v řádu minut uzavřou. Na silnici je kvůli nedalekému požáru dým a špatná viditelnost. Již dříve byla v úseku snížená maximální rychlost na 90 kilometrů v hodině a zúžení ze tří na dva pruhy.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů.

"Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Toto podezření dnes po cestě do departmentu Aveyron potvrdil i ministr vnitra Gérard Darmanin. Uvedl, že požár, který znovu vypukl v Gironde, podle něj mají na svědomí žháři. "Dnes ráno, mezi osmou a devátou hodinou ranní, vzplálo osm požárů, které se objevily několik set metrů od sebe, což je poměrně neobvyklé," řekl Darmanin. Dodal, že za devět z deseti požárů mohou lidé, i když někdy neúmyslně.

Departement Gironde nedaleko Bordeaux zasáhl požár nebývalého rozsahu už v polovině července, oheň strávil 21.000 hektarů vegetace. Své domovy kvůli němu muselo opustit 36.000 lidí.

Od pondělního večera hoří také v departementu Maine-et-Loire poblíž Nantes na severu Francie. Shořelo tu zatím přes 1200 hektarů lesa. S ohněm tu bojuje na 400 hasičů, plameny ale zatím nedostali pod kontrolu, píše BFM TV. Také zde panují obavy z vysokých teplot a prudkého větru. Boj s ohněm komplikuje i skutečnost, že hoří v oblasti, kam nemá nikdo přístup.

Požár vypukl v pondělí "v katastru obce Baugé-en-Anjou, což je poměrně zvláštní sektor, protože se jedná o vyloučenou zónu: to znamená, že tam nemůže vstoupit ani obyvatelstvo, ani záchranné složky, protože se tam nachází sklad munice z druhé světové války", uvedlo dnes ráno velitelství hasičského zásahu. Hasiči se proto zaměřují na citlivé body v okolí požáru, včetně ubytovacího zařízení pro hendikepované.