reklama

"Může k tomu dojít (k opětnému nárůstu počtu onemocnění chorobou covid-19) na podzim, což je obzvláště znepokojivé, protože to bude v době výskytu chřipkové epidemie," řekl Kraska. Časové propojení obou onemocnění by podle něj bylo velmi špatné.

Podle aktuálních údajů, které dnes večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v Polsku za poslední den přibylo dalších 179 lidí, u nichž testy zjistily nakažení koronavirem SARS-CoV-2, a celkový počet potvrzených případů infekce tím stoupl na 8742.

Od rána také zemřelo dalších devět pacientů a země tak nyní podle TVN 24 eviduje celkem 347 úmrtí spojovaných s koronavirem.

Rusko ohlásilo další rekordní nárůst nových případů nákazy koronavirem. Za minulých 24 hodin jich přibylo přes 4700, v pátek nárůst činil něco přes 4000. Mrtvých má země nově 313. Informoval o tom dnes štáb pro řešení epidemie z koronaviru, uvedly agentury. Prezident Vladimir Putin nařídil vládě připravovat krátkodobé prognózy dalšího šíření infekce.

V Rusku je nyní nakaženo 36.793 lidí. Zatímco v pátek úřady hovořily o nárůstu 4069 lidí, ten dnešní je 4785. Nejpostiženější ze všech regionů je Moskva, která zaznamenala za minulý den 2649 nových případů. V celé zemi se uzdravilo přes 460 lidí, informuje Kommersant.

Počet nových úmrtí zůstává zhruba stejný jako v pátek, kdy jich bylo 41, dnes 40. Z nich 21 připadá na Moskvu. Nicméně starosta Sergej Sobjanin je přesvědčený, že zavedená omezující opatření už v ruské metropoli přinášejí výsledky. "Infekce se ve městě šíří, ale ne exponenciálně a v daleko menší míře, než byl nejhorší scénář," řekl.

Podle informace zveřejněné dnes na webu Kremlu prezident Putin nařídil vládě mimo jiné vypracovat krátkodobé předpovědi počtu lidí, kteří se mohou koronavirem dál nakazit. Kabinet premiéra Michaila Mišustina má také ve spolupráci s výkonnými orgány regionů připravit mechanismus umožňující operativně reagovat na vývoj epidemiologické situace, včetně korekce opatření, která už byla proti koronaviru přijatá.

V Rusku začal počet infikovaných v dubnu prudce narůstat, byť je situace v zemi ve srovnání se západními státy stále klidnější.

Agentura Reuters napsala, že se v Rusku netestují velké počty lidí. Výsledky testů provedených v soukromých zařízeních na lidech, kteří nevykazovali symptomy nákazy, ukazují, že je virus v populaci rozšířen mnohem více, než jak to udávají oficiální vládní údaje.