Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dusno v Radě bezpečnosti OSN. Mocnostem dochází trpělivost s KLDR

Zasedání Rady bezpečnosti OSN
Zasedání Rady bezpečnosti OSN
Foto: unmultimedia.org

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou podle toho Spojené státy postupovat, řekla Craftová. "Nežádali jsme Severní Koreu, aby udělala všechno, zatímco my neuděláme nic... Problém (denuklearizace Korejského poloostrova) nemůžeme vyřešit sami. KLDR musí ujít svůj kus cesty a vyhnout se provokacím. Musí se zapojit," zdůraznila americká diplomatka.

The United States is not asking North Korea to do everything while we do nothing. We are prepared to be flexible. However, we cannot do this alone. North Korea must avoid provocations; abide by #UNSC resolutions; & engage in substantive talks to achieve complete denuclearization. pic.twitter.com/DDKC4tzOel

— Ambassador Kelly Craft (@USAmbUN) December 11, 2019

Pchjongjang ale dnes americkou výzvu k dialogu znovu odmítl. Podle Severokorejců nemají Spojené státy v tuto chvíli při rozhovorech co nabídnout. Pokud USA radikálně nezmění postoj, nemá jednání podle KLDR smysl. "Spojené státy mluví o dialogu, nemají nám ale co nabídnout, i kdyby byl dialog zahájen," podotkl podle severokorejské tiskové agentury KCNA mluvčí ministerstva zahraničí.

KLDR rovněž dnes varovala, že bude na případné nepřátelské kroky Spojených států taKÉ reagovat odpovídajícím způsobem. "Již dříve jsme řekli, že nemáme co ztratit, a jsme připraveni odpovědět na jakékoli opatření, které Washington zvolí," dodal mluvčí severokorejské diplomacie.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, jenž skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Spojené státy žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Čínský zástupce Čang Ťün označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Rada bezpečnosti řešila vojenský program KLDR tento týden už podruhé, tentokrát to bylo na žádost USA. Od letošního května provedla Severní Korea 13 testů balistických raket a minulou neděli oznámila, že uskutečnila "velmi důležitý test" na střelnici určené pro strategické rakety.

Témata:  Severní Korea USA OSN (Organizace spojených národů) Kelly Craftová Čína

Aktuálně se děje

21. května 2024 15:01

Rusko nečeká průlom od účasti Číny na konferenci o Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z důvodu mimořádně nepříznivé situace ukrajinských jednotek na frontě. Na briefingu v Moskvě to v úterý prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy