Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK chce častější dobrovolné návraty migrantů, úkol dostane Frontex

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropská komise chce, aby se v budoucnu dobrovolně vracelo do svých zemí výrazně více odmítnutých migrantů, než tomu bylo dosud. Exekutiva Evropské unie v dnes zveřejněné strategii počítá s tím, že splnění tohoto cíle bude mít za úkol pohraniční agentura Frontex. Brusel chce v rámci plánu mimo jiné posílit spolupráci se zeměmi, odkud migranti přicházejí, či vytvořit funkci "koordinátora návratů".

Plán je součástí reformy migrační a azylové politiky EU, kterou komise navrhla loni v září. Toto téma vzhledem ke covidové pandemii a zavřeným vnějším hranicím unie ustoupilo aktuálnějším problémům a členské státy s jeho řešením nijak nepokročily. Země zůstávají stále rozděleny zejména v pohledu na zásadní otázku solidarity. Zatímco jihoevropské státy dlouhodobě nejvíce zatížené příchody uprchlíků požadují, aby ostatní země alespoň část žadatelů o azyl přebíraly, zejména státy východního křídla EU včetně Česka jsou proti.

Komise v rámci reformy počítá s tím, že se proti dosavadní praxi výrazně urychlí navracení neúspěšných žadatelů o azyl. Dosud se podle unijních statistik domů vrací necelá třetina odmítnutých migrantů. Necelá třetina z navracených pak míří zpět dobrovolně.

"Dobrovolné návraty představují vždy tu lepší možnost: v jejich centru stojí jednotlivec, jsou účinnější a méně nákladné," konstatovala dnes eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Unijní instituce spočítaly, že zatímco nedobrovolný návrat jednoho žadatele se všemi úředními procedurami vyjde na více než 3400 eur (přes 88 tisíc korun), dobrovolný stojí zhruba 560 eur.

Zásadní roli v návratech má podle nového plánu hrát agentura Frontex, která loni čelila kritice europoslanců mimo jiné za to, že její plavidla se podle svědectví médií snažila přimět na moři čluny s uprchlíky k návratu do míst vyplutí. Frontex by měl díky posílenému mandátu podporovat členské státy vracející migranty. Jeho pracovníci by například měli poskytovat rady před návratem, podporovat migranty po příjezdu a sledovat, zda se jim daří znovu začlenit do společnosti ve své zemi. Podporovat členské země by měl i nově jmenovaný koordinátor pro návraty.

EU podle Johanssonové také posílí spolupráci se zeměmi původu, kterým chce dále pomáhat i finančně. Státům, které nebudou ochotny na návratech spolupracovat, hodlá na druhou stranu omezit vydávání víz. Pokud naopak projeví státy více pochopení, může jim unie podle komisařky nabídnout vízovou politiku vstřícnější.

Témata:  uprchlíci Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

12:28

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy