Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost vysílaných děl či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové platformy pro sdílení videonahrávek.
České ministerstvo kultury uvedlo, že v tomto i předchozím volebním období Poslaneckou sněmovnu opakovaně žádalo o přednostní projednání normy, která unijní směrnici o audiovizuálních mediálních službách začlení do tuzemského právního řádu. Bylo si vědomo možných následků, pokud to republika nestihne včas.
Samotné podání žaloby nastane podle ministerstva až s odstupem několika týdnů, do té doby má Praha prostor na urychlené dokončení transpozičního procesu, sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Jana Malíková.
Návrh příslušného zákona předložila koaliční vláda Andreje Babiše (ANO) v červenci 2020 Poslanecké sněmovně, poslanci jej ale do konce volebního období neprojednali. Předlohu dostala dolní komora opět po volbách loni v listopadu, nyní se nachází před takzvaným druhým čtením. Předlohy poslanci schvalují ve třetím čtení, poté putují do Senátu.
Členské státy a europoslanci směrnici schválili v roce 2018 a jednotlivé země měly čas do září 2020, aby její obsah zapracovaly do svých zákonů. To v termínu nestihlo 23 států, kterým komise v listopadu téhož roku zaslala první výzvu k nápravě. Druhá výzva se o rok později týkala 11 zemí, z nichž až dosud podmínky nesplnilo pět států. Žaloby se kromě Česka týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.
Směrnice má podle komise mimo jiné zlepšit ochranu diváků před násilnými a nenávistnými projevy či nežádoucí reklamou. Stanovuje rovněž povinný podíl nejméně 30 procent evropské produkce v digitálních videotékách.
Ministerstvo kultury dnes ČTK sdělilo, že si bylo vědomo možných následků, pokud se nepodaří včas začlenit unijní směrnici do české legislativy. "Za tím účelem bylo do Poslanecké sněmovny zasláno několik dopisů s žádostí o přednostní projednání jak v předchozím volebním období, tak i v tomto," uvedl resort. "První čtení návrhu proběhlo v Poslanecké sněmovně dne 22. března 2022 a následně byl projednáván v gesčním volebním výboru. V nejbližší době lze očekávat projednávání návrhu zákona ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně," konstatovalo ministerstvo.
Témata: Evropská komise (EK), Česká republika, EU
Související
21. srpna 2024 21:31
19. srpna 2024 20:30
25. července 2024 11:28
18. července 2024 15:20
7. února 2024 18:49