Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elektrárna v Záporoží je opět připojena k ukrajinské rozvodné síti, uvedla MAAE

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, okupovaná ruskými silami, byla opět připojena na ukrajinskou rozvodnou síť. S odkazem na své zaměstnance v elektrárně o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Technici opravili jedno ze čtyř vedení, a zařízení je tak po dvou týdnech opět zásobována elektřinou z ukrajinské sítě. Elektrárna potřebuje energii na chlazení reaktorů a udržení chodu.

Technici v pátek odpoledne obnovili hlavní 750kilovoltové vedení. Další tři záložní vedení, poškozená během bojů, zůstávají nadále mimo provoz, uvedla MAAE.

Největší jaderné elektrárny v Evropě přestala dodávat elektřinu domácnostem a firmám 5. září, poslední funkční reaktor z celkem šesti zaměstnanci vypnuli 11. září. Po odpojení od elektrické sítě elektrárna nejprve zajišťovala chlazení a provoz díky elektřině vyráběné přímo v JE, poté byla odkázána na záložní vedení, které ji propojovalo se sítí přes rozvodnu nedaleké tepelné elektrárny.

Situace v Záporožské JE se během uplynulého týdne sice zlepšila, ale zařízení je stále uprostřed válečné zóny, uvedl šéf MAAE Rafael Grossi. Bezpečné napájení z rozvodné sítě mimo lokalitu a záložní systémy napájení jsou nezbytné pro zajištění jaderné bezpečnosti a prevenci jaderné havárie, i když reaktory nejsou v provozu, dodal.

V elektrárně, kde stále pracují ukrajinští zaměstnanci, jsou ruští vojáci i vojenská technika. Elektrárna byla během ostřelování několikrát poškozena, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie. Začátkem tohoto měsíce elektrárnu navštívila mise MAAE s cílem zhodnotit její poškození a situaci přímo na místě. Rusko také oznámilo, že v elektrárně trvale zůstanou dva zástupci agentury.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ukrajina Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.