reklama

Zpráva zdůrazňuje, že procesy přípravy na rozšíření by měly probíhat současně v EU i v přistupujících zemích. Poslanci argumentují, že institucionální a finanční reformy jsou nezbytné pro to, aby EU mohla úspěšně přijmout nové členy.

Dále poslanci vyzývají k posílení ochrany právního státu a demokratických hodnot EU před "zpátečnictvím" v současných i budoucích členských státech, s cílem posílit Unii prostřednictvím rozšíření.

Europoslanci tvrdí, že institucionální reformy jsou klíčové pro zvýšení efektivity rozhodovacích postupů v EU a odstranění principu jednomyslnosti při hlasování. Rovněž zdůrazňují potřebu přehodnocení složení europarlamentu a fungování Rady EU.

Zpráva navrhuje, aby Unie stanovila konkrétní individuální cíle reforem a průběžné harmonogramy pro každou přistupující zemi, což by mohlo ovlivnit integritu přístupového procesu. Poslanci též doporučují udělit kandidátským zemím statut pozorovatele v orgánech EU a vytvořit samostatný post eurokomisaře pro rozšíření.

Podle zprávy představuje každé rozšíření velkou finanční výzvu pro EU, zejména v oblasti politiky soudržnosti a zemědělství, ale také příležitost k reformě těchto oblastí. Poslanci zdůrazňují potřebu řádně financovaného víceletého finančního rámce a efektivnějšího rozpočtu EU.