Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EP: Unie potřebuje politickou vizi a reformy pro schopnost přijímat nové země

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Evropský parlament (EP) přijal ve zprávě v úterý stanovisko výboru pro zahraniční záležitosti a ústavní věci, podle kterého potřebuje EU dlouhodobou politickou vizi a institucionální a finanční reformy pro schopnost přijímat nové členské země.

Zpráva zdůrazňuje, že procesy přípravy na rozšíření by měly probíhat současně v EU i v přistupujících zemích. Poslanci argumentují, že institucionální a finanční reformy jsou nezbytné pro to, aby EU mohla úspěšně přijmout nové členy.

Dále poslanci vyzývají k posílení ochrany právního státu a demokratických hodnot EU před "zpátečnictvím" v současných i budoucích členských státech, s cílem posílit Unii prostřednictvím rozšíření.

Europoslanci tvrdí, že institucionální reformy jsou klíčové pro zvýšení efektivity rozhodovacích postupů v EU a odstranění principu jednomyslnosti při hlasování. Rovněž zdůrazňují potřebu přehodnocení složení europarlamentu a fungování Rady EU.

Zpráva navrhuje, aby Unie stanovila konkrétní individuální cíle reforem a průběžné harmonogramy pro každou přistupující zemi, což by mohlo ovlivnit integritu přístupového procesu. Poslanci též doporučují udělit kandidátským zemím statut pozorovatele v orgánech EU a vytvořit samostatný post eurokomisaře pro rozšíření.

Podle zprávy představuje každé rozšíření velkou finanční výzvu pro EU, zejména v oblasti politiky soudržnosti a zemědělství, ale také příležitost k reformě těchto oblastí. Poslanci zdůrazňují potřebu řádně financovaného víceletého finančního rámce a efektivnějšího rozpočtu EU.

Témata:  EU

Související

Aktuálně se děje

8:47

Jiří Krampol poznal, že něco není, jak má být. V nemocnici si ho nechali

Jiřího Krampola v posledních letech provázejí časté zdravotní potíže. Jinak tomu není ani po pár týdnech letošního roku. Populárnímu baviči nebylo dobře, tak se rozhodl zajít na kontrolu. V nemocnici už si ho nechali. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Evropský parlament

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.