Evropský parlament (EP) přijal ve zprávě v úterý stanovisko výboru pro zahraniční záležitosti a ústavní věci, podle kterého potřebuje EU dlouhodobou politickou vizi a institucionální a finanční reformy pro schopnost přijímat nové členské země.
Zpráva zdůrazňuje, že procesy přípravy na rozšíření by měly probíhat současně v EU i v přistupujících zemích. Poslanci argumentují, že institucionální a finanční reformy jsou nezbytné pro to, aby EU mohla úspěšně přijmout nové členy.
Dále poslanci vyzývají k posílení ochrany právního státu a demokratických hodnot EU před "zpátečnictvím" v současných i budoucích členských státech, s cílem posílit Unii prostřednictvím rozšíření.
Europoslanci tvrdí, že institucionální reformy jsou klíčové pro zvýšení efektivity rozhodovacích postupů v EU a odstranění principu jednomyslnosti při hlasování. Rovněž zdůrazňují potřebu přehodnocení složení europarlamentu a fungování Rady EU.
Zpráva navrhuje, aby Unie stanovila konkrétní individuální cíle reforem a průběžné harmonogramy pro každou přistupující zemi, což by mohlo ovlivnit integritu přístupového procesu. Poslanci též doporučují udělit kandidátským zemím statut pozorovatele v orgánech EU a vytvořit samostatný post eurokomisaře pro rozšíření.
Podle zprávy představuje každé rozšíření velkou finanční výzvu pro EU, zejména v oblasti politiky soudržnosti a zemědělství, ale také příležitost k reformě těchto oblastí. Poslanci zdůrazňují potřebu řádně financovaného víceletého finančního rámce a efektivnějšího rozpočtu EU.
Témata: EU
Související
10. ledna 2025 13:15
30. prosince 2024 21:00
23. prosince 2024 21:51
7. prosince 2024 10:44
19. listopadu 2024 17:54