reklama

Švédská liberální taktika zadržování pandemie nemoci covid-19 se stala terčem kritiky i prověřování. Skandinávská země na rozdíl od většiny ostatních v Evropě nepřistoupila k nařízenému omezování kontaktů mezi lidmi a vsadila na pouhá doporučení. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell minulý týden připustil, že úřady mohly situaci řešit lépe.

Po dnešním nárůstu dosáhl celkový počet nakažených ve Švédsku 48.300. Hlášeno je také 19 nových úmrtí, takže celkový počet zemřelých s covidem-19 už činí 4814. To je v přepočtu na obyvatele mnohonásobně více než v sousedních severských zemích, ale méně než v nejhůře zasažených částech Evropy včetně Španělska, Británie a Itálie, připomněl Reuters. Podle švédských úřadů nárůst počtu zemřelých zpomaluje.

Nárůst počtu nových případů "je přímým důsledkem zvýšeného testování v regionech a zachycení případů s mírnými příznaky", řekla dnes na tiskové konferenci mikrobioložka Karin Tegmarková-Wisellová ze švédského úřadu veřejného zdraví. "Máme tu malý vzestup, ale nyní se zdá, že začíná být jasný důsledek zvýšeného testování," dodala odbornice.

Švédská opozice kritizovala vládu za vlekoucí se testování. Minulý týden kabinet slíbil, že na rozšíření testování a trasování kontaktů vynaloží dalších 5,9 miliardy švédských korun (téměř 15 miliard korun).

Minulý týden už bylo ve Švédsku otestováno rekordních 49.200 lidí, zatímco o týden dříve to bylo 36.500.

Počty zemřelých v souvislosti s covidem-19 ve Švédsku postupně klesají od poloviny dubna, kdy umírala přibližně stovka lidí denně. V prvních červnových dnech byl průměr 37 zemřelých denně, uvedla Tegmarková-Wisellová. Pomalu, ale trvale klesá také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, konstatovala dnes švédská ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová.

reklama