reklama

"Musím říct, že mě fakt štve, když mi vyhrožují smrtí, když je nutné, abych kvůli tomu nepřetržitě měl ochranku, když začnou otravovat moje děti telefonáty a v práci a když se jim začnou plést do životů," řekl Fauci v rozhovoru s portálem Politico.

"Ve snu bych si nedokázal představit, že lidé, kteří mají výhrady vůči věcem, které se výhradně týkají veřejného zdraví, jsou kvůli tomu tak popuzení a nelíbí se jim, co říkám, že opravdu dokážou vyhrožovat," přiznal Fauci.

Britský list The Guardian připomíná, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa dlouhodobě zlehčuje hrozbu, jakou koronavirus znamená pro veřejné zdraví, kdežto Fauci tyto snahy vytrvale odmítá. V uplynulých měsících v médiích otevřeně mluvil o tom, jaký je podle něho vývoj epidemické situace.

Pandemie covidu-19 ukázala "to nejlepší i to nejhorší v lidech," řekl Fauci televizi CNN.

Lidé z Trumpova okolí se před časem pokoušeli veřejně zdiskreditovat Fauciho odborné znalosti. Poradce Bílého domu pro obchod Peter Navarro v deníku USA Today uvedl, že k radám ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci přistupuje "skepticky a opatrně".

Samotný Trump sice tvrdí, že má s Faucim dobré vztahy, před několika dny na twitteru ale napsal "Špatně!" k videu, v němž tento odborník mluvil o tom, že ve Spojených státech je více případů nákazy než v jiných zemích kvůli tomu, že karanténní opatření v USA nebyla tak přísná.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 ve světě dlouhodobě sleduje, se ve Spojených státech koronavirem nakazilo asi 4,85 milionu lidí a 160.091 lidí zemřelo.