reklama

V minulých dnech syrská armáda a její spojenci vybojovali území na severu Sýrie, čímž se pod syrskou kontrolu dostala klíčová dálnice mezi Damaškem a Halabem (Aleppem). Část území je ale v těsné blízkosti vojenských stanovišť, která má v oblasti Turecko, jež podporuje některé z povstaleckých skupin bojujících v Sýrii.

Podle předchozí dohody s Ruskem mělo Turecko tyto skupiny přinutit ukončit útoky na syrskou armádu. V bojích v minulých dnech přišly o život desítky lidí včetně civilistů a Turecko přišlo o 14 vojáků.

Peskov dnes prohlásil, že Turecko neplní svou povinnost danou dohodou a že povstalci pokračují v útocích na syrské vojáky a ruská vojenská stanoviště v Sýrii. "Syrské jednotky útočí v Idlibu na teroristy, ne na civilisty," řekl mluvčí.

Ruská agentura TASS informovala, že se Erdogan s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v telefonátu dohodli, že rusko-turecké diplomatické kontakty budou pokračovat. V Ankaře dnes také jedná americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Před rozhovory řekl, že Washington chce nabídnout podporu spojenci z NATO, "ohrožovanému Asadovým režimem a Ruskem".

Turecko v minulých dnech poslalo ke svým stanovištím posily čítající podle agentury Reuters 5000 vojáků. Erdogan dnes prohlásil, že turecká armáda zahájí proti syrské letecké i pozemní útoky kdekoli v Sýrii, pokud padne ještě další turecký voják. Turecko zřídilo v severosyrské provincii Idlib 12 vojenských postů a Erdogan varoval, že pokud Turecko začne bojovat, neomezí se na toto území.

Syrská armáda chce vybojovat Idlib coby poslední provincii, kterou z velké části kontrolují povstalci a radikální skupiny. Z domovů kvůli tomu uprchlo v minulých deseti týdnech 700.000 lidí, což je hrozba pro Turecko, které od začátku syrské války přijalo už 3,6 milionu syrských uprchlíků.

reklama