Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdoganovi došla trpělivost. Kvůli Izraeli chce mimořádný summit

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Organizaci islámské spolupráce (OIC) k uspořádání mimořádného summitu, který by se zabýval válkou v Pásmu Gazy a útoky Izraele na Jeruzalém. 

Erdogan ostře kritizoval Izrael za rozpoutání války proti militantnímu hnutí Hamás. O víkendu vyzval islámské země, aby vytvořily alianci proti "expanzionismu" Izraele. Po zasedání turecké vlády v Ankaře uvedl, že Izrael se zaměřuje na mešitu al-Aksá v Jeruzalémě, což označil za "mez trpělivosti" pro Ankaru.

„Je nepředstavitelné, aby OIC, která má povinnost starat se o záležitosti Jeruzaléma, zůstala vůči těmto útokům lhostejná. Organizace se musí sejít na úrovni vedení bez zbytečných průtahů,“ prohlásil Erdogan.

Organizace islámské spolupráce zahrnuje 57 členských států a je považována za kolektivní hlas muslimského světa.

Erdogan rovněž oznámil, že Turecko plánuje předložit případ smrti turecko-americké občanky Aysenur Eygiové před Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Šestadvacetiletou ženu minulý týden zabila izraelská armáda během protestů na Západním břehu Jordánu. „Podnikneme všechny právní kroky, aby její krev nezůstala nevyřešena,“ řekl turecký prezident a dodal, že Izrael bude čelit zodpovědnosti za své činy.
 
 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.