"Po ruské agresi proti Ukrajině inicioval generální ředitel ESA zevrubné přezkoumání všech aktivit, které jsou v současné době prováděné ve spolupráci s Ruskem a Ukrajinou. Cílem je určit možné důsledky tohoto nového geopolitického kontextu pro programy a činnosti ESA a vytvořit pro Evropu odolnější a robustnější vesmírnou infrastrukturu," oznámila evropská agentura na internetu.

ESA se kvůli vpádu ruských sil na Ukrajinu a v souvislosti s mezinárodními sankcemi uvalenými na Rusko už v polovině března rozhodla zrušit na letošek plánovaný start v rámci programu ExoMars. Při něm měla vyslat na Mars průzkumné vozítko pátrající po možných stopách minulého života na rudé planetě.

Dnes se Evropská kosmická agentura rozhodla ukončit spolupráci s Ruskem i v projektech Luna-25, Luna-26 a Luna-27. ESA v této souvislosti uvedla, že se jí už podařilo zajistit možnost jiného letu společně s misí NASA Commercial Lunar Payload Services v rámci výzkumu možného využití nerostných surovin na Měsíci, což bylo původně plánováno pro program Luna-27.

Agentura rovněž sdělila, že u "komerčního poskytovatele služeb" se již dojednává alternativní letová příležitost k testování navigační kamery ESA známé jako PILOT-D. S tím se původně počítalo v rámci programu Luna-25.