reklama

Jde o další zařízení, které se zaměří na planety mimo Sluneční soustavu, nebude však hledat nové, nýbrž zkoumat již známé exoplanety.

Start rakety, která kromě Cheopsu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země ještě čtyři družice, se z jihoamerického kosmodromu podařil po jednodenním odkladu. Odlet z Kourou byl v úterý zrušen hodinu a 25 minut před plánovaným zažehnutím motorů Sojuzu zřejmě kvůli chybě softwaru.

Teleskop ESA Cheops (CHaracterizing ExOPlanets Satellite) má podobně jako dalekohled Kepler americké vesmírné agentury NASA pozorovat planety při přechodu před mateřskou hvězdou a shromažďovat data. Mezi oběma misemi je ale zásadní rozdíl.

zdroj: YouTube

Kepler, který loni spotřeboval potřebné palivo a dosloužil, sledoval najednou přes 150.000 hvězd a pátral po nových exoplanetách. Během devíti let činnosti jich našel přes 2600. Celkem bylo doposud zaregistrováno více než 4000 těchto vesmírných těles.

Mise Cheopsu se na rozdíl od Keplera soustředí na analýzu již objevených exoplanet, které obíhají kolem jasných hvězd nejbližších Sluneční soustavě. Teleskop bude například zaznamenávat změny v jasu sledované hvězdy, které způsobují přechody planety před hvězdou z pohledu od Země. To umožní určovat velikost, případně hustotu dané planety.

Cheops bude létat v nadmořské výšce asi 700 kilometrů a bude řízen ze Španělska. Má zkoumat několik stovek exoplanet, které jsou větší než Země a menší než Neptun. Výsledky jeho bádání podle agentury TASS umožní vybrat kandidáty na podrobnější pozorování pomocí evropského Extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), budovaného v Chile, a vesmírného dalekohledu Jamese Webba, připravovaného NASA společně s ESA a s Kanadskou vesmírnou agenturou (CSA). Vypuštění tohoto teleskopu je prozatím plánováno na březen 2021.

Podle švýcarského astronoma Didiera Queloze, který se podílel na objevení první exoplanety a letos dostal Nobelovu cenu za fyziku, je součástí projektu i zjistit možnost existence planety podobné Zemi, schopné udržet život. "Jsme jedním z mnoha planetárních systémů. Všechno je to o našem místě ve vesmíru a snaze pochopit to," řekl vědec agentuře AP.

Raketa Sojuz-ST-A dnes spolu s Cheopsem vynesla na oběžnou dráhu italskou družici COSMO-SkyMed určenou ke sledování Země, a to jak k vědeckým, tak i k vojenským účelům. Součástí nákladu nosné rakety byly také tři vědecké minisatelity.

reklama