Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU bude na červnovém summitu řešit vztah s Čínou

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie se bude v červnu opět zabývat svým vztahem k Číně. Vyplývá to z vyjádření předsedy Evropské rady Charlese Michela, který oznámil, že půjde o jedno z témat připravovaného červnového summitu.

"Politika EU vůči Číně bude součástí agendy Evropské rady v červnu," uvedl dnes její předseda Charles Michel na twitteru. Diskuzi na toto téma podle něj připraví ministři zahraničí společně se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem.

Vztahy unie s asijskou velmocí nejnověji ovlivnily výroky čínského velvyslance ve Francii, který v rozhovoru s francouzskou televizí LCI zpochybňoval suverenitu některých nástupnických zemí bývalého Sovětského svazu. Následně se ozvali ministři zahraničí Litvy či Lotyšska.

Mluvčí čínské diplomacie ovšem podle agentury Reuters uvedla, že názory velvyslance nereprezentují oficiální stanovisko Číny. Asijská země podle ní nadále uznává svrchovanost států, které vznikly po rozpadu sovětského impéria.

Témata:  EU Čína

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy