reklama

"Máme v úmyslu přiměl farmaceutický průmysl, aby respektoval smlouvy, které podepíše," řekl Michel. "Můžeme k tomu využít všechny právní prostředky, které máme k dispozici," dodal. Konkrétní kroky, které Evropská unie učiní, Michel podle agentury Reuters neuvedl, bude ale trvat na transparentnosti při objasňování zpoždění.

Pfizer vysvětlil omezení dodávek výrobními změnami, které mají za cíl zrychlit výrobu. Britsko-švédský výrobce takzvané oxfordské vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi (EK), že dodávky jeho očkovací látky budou nižší než původní předpoklad. Jako důvod firma uvedla úpravy preparátu v souvislosti s novými mutacemi koronaviru.

Na oznámení Pfizeru pak reagovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová osobním telefonátem řediteli firmy a žádala vysvětlení. Michel dnes uvedl, že "bouchli pěstí do stolu, a dosáhli tak kratšího zpoždění." Podnik mezitím oznámil, že se k původnímu plánu dodávek vakcín do Evropy vrátí už 25. ledna.

Jedním z kroků, díky kterým výrobce léků splní požadavek na počet dodaných dávek je změna doporučeného dávkování vakcíny. Původně Pfizer doporučoval aplikovat z jedné ampule pět dávek, později to umožnil změnit na šest. Ačkoliv tedy dodal stejné množství ampulí, počet dodaných dávek se tímto prohlášením zvýšil o 20 procent.

Evropská komise v rámci společných nákupů zajistila pro 450 milionů obyvatel členských zemí 2,3 miliardy dávek vakcíny od šesti výrobců. Pro použití v EU jsou však zatím schváleny jen dva preparáty - od americko-německého sdružení firem Pfizer/BioNTech a od americké společnosti Moderna. Některé státy si v minulých týdnech stěžovaly, že distribuce vakcín je příliš pomalá, což komise zdůvodňovala nedostatkem výrobních kapacit. Kritika zesílila minulý pátek, kdy Pfizer oznámil omezení produkce na nejbližší týdny.