Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu potřebuje ruskou invazí decimovaná země zhruba pět miliard eur měsíčně na platy a chod institucí. Část peněz mají podle dřívějších slibů poskytnout Spojené státy, zapojit by se mělo i Japonsko. Evropský blok je podle komise připraven pro nejbližší měsíce přispět nejvyšší částkou. Navýší tak zhruba 4,1 miliardy eur poskytnuté od začátku invaze v podobě makroekonomické, krizové či humanitární pomoci. Další dvě miliardy již EU uvolnila na nákup zbraní pro Kyjev.

"Jsme také připraveni hrát vůdčí roli v mezinárodním úsilí o rekonstrukci, abychom pomohli obnovit demokratickou a prosperující Ukrajinu," řekla dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová k plánu vytvořit dlouhodobý fond obnovy. Poválečné náklady experti odhadují výrazně výše než okamžité potřeby, řádově by mohlo jít až o biliony eur.

Komise v tomto hodlá navázat na první společnou půjčku EU, která umožnila vytvořit fond obnovy po pandemické krizi obsahující 800 miliard eur. O směřování peněz z nového balíku, jehož výše dosud není známa, má přímo rozhodovat Ukrajina, EU jej však chce podmínit prováděním demokratických reforem a respektováním právního státu.