Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU nakoupila dalších více než 50.000 vakcín proti opičím neštovicím

Očkování, ilustrační fotografie.
Očkování, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská komise dnes uvedla, že nakoupila dalších zhruba 54.000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím, kterou vyvinula biotechnologická společnost Bavarian Nordic. Eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidisová vyjádřila obavy z nárůstu počtu případů tohoto onemocnění v Evropské unii, informovala agentura Reuters.

Oznámení dalšího nákupu vakcín následuje poté, co EU v červnu schválila objednávku přibližně 110.000 dávek od společnosti Bavarian Nordic.

"Jsem znepokojena rostoucím počtem případů opičích neštovic v EU," uvedla Kyriakidisová s tím, že v unii je nyní hlášeno více než 7000 případů. Představuje to podle ní téměř 50procentní nárůst oproti minulému týdnu.

Z původní objednávky EU dosud dodala přibližně 25.000 dávek do šesti členských států, uvedla EK v prohlášení. Vakcíny jsou dodávány přednostně zemím, kde je nejvyšší výskyt nákazy. Kromě 27 členských států EU mají nárok na zakoupené vakcíny také Norsko a Island.

Témata:  opičí neštovice očkování

Související

Aktuálně se děje

4. ledna 2026 16:08

Schillerová: Ukrajina by měla být pokornější. Macinka si pozve velvyslance na kobereček

Spor kolem novoročního projevu Tomia Okamury (SPD) dál hýbe českou politickou scénou a vnáší napětí do vládní koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů. Ministryně financí Alena Schillerová se v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS pokusila situaci mírnit, když uvedla, že by sama řadu předsedových výroků nikdy nepoužila. Podle ní nebyly některé formulace vhodné, nicméně zdůraznila, že jde o osobní vyjádření šéfa Sněmovny, které si koaliční partneři plánují vyříkat na pondělní radě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy