Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU uvalila sankce na milice Hamásu a Islámského džihádu za sexuální násilí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V pátek Evropská unie zavedla sankce proti vojenským křídlům palestinských skupin Hamás a Islámský džihád kvůli rozsáhlému systematickému sexuálnímu násilí, které bylo údajně pácháno během loňských útoků ze 7. října na Izrael.

V prohlášení EU, která označuje Hamás a Islámský džihád za teroristické organizace, se uvádí, že během útoku na jih Izraele dne 7. října 2023 páchali militanti „rozsáhlé a systematické sexuální a rodově podmíněné násilí, které používali jako válečnou zbraň“. Tento útok zasáhl 1 170 lidí, převážně civilistů. Informuje server SkyNews.

Na seznam sankcí v oblasti lidských práv EU byly přidány ozbrojené křídlo Brigády Izzadína Kasáma a elitní jednotka Nuchba z hnutí Hamás a brigády al-Kuds Islámského džihádu. Těmto organizacím bude zmrazen majetek a bude jim zakázáno cestovat do EU. Současně bude zakázáno poskytovat jim finanční prostředky přímo i nepřímo.

EU rovněž uvedla, že militanti Hamásu se dopustili i „znásilňování a následných vražd nezletilých žen, mrzačení mrtvol, jakož i pohlavních orgánů“. Obvinila je i z „cílených únosů žen a dívek“.

Nově je také zakázáno jim přímo či nepřímo poskytovat finanční prostředky. Hamás a Islámský džihád již dříve byly EU označeny za teroristické organizace.

Izrael odpověděl na říjnový útok militantů, který vyvolal válku v Pásmu Gazy, spuštěním masivní vojenské operace s cílem zlikvidovat Hamás. Podle úřadů kontrolovaných Hamásem si operace dosud vyžádala nejméně 33 364 obětí, převážně žen a dětí.

Izrael tvrdí, že k vysokému počtu obětí výrazně přispívá skutečnost, že Hamás úmyslně umisťuje svou vojenskou infrastrukturu a bojovníky do civilních objektů, jako jsou školy a nemocnice, nebo v jejich těsné blízkosti, a zároveň zneužívá palestinské civilisty jako lidské štíty. Hamás, který je mnohými zeměmi světa považován za teroristickou organizaci, to však popírá.

Témata:  EU sankce HAMÁS

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy