Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU uvalila sankce na Voice of Europe, posvítila si i na ruská média

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Evropská unie sankcionovala čtyři mediální subjekty, které šíří ruskou propagandu. Kromě agentury RIA Novosti a deníku Izvestija a Rossijskaja Gazeta byly uvaleny sankce také na platformu Voice of Europe, kterou Česko už na konci března umístilo na národní sankční seznam. O sankcích informovala Rada EU. 

Česká vláda se již na konci března rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. 

Vláda rozhodla o zařazení dvou fyzických a jedné právnické osoby na vnitrostátní sankční seznam. Konkrétně šlo o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o.

Na Voice of Europe a další tři platformy nyní uvalila sankce také EU. Členské státy se na tom shodly během středečního jednání velvyslanců v Bruselu. Zatím není jasné, kdy sankce vstoupí v platnost. 

"Tato média jsou pod trvalou přímou či nepřímou kontrolou vedení Ruské federace a hrají zásadní roli při podpoře ruské útočné války proti Ukrajině a při destabilizaci sousedních zemí," píše se v prohlášení. EU zmínila, že Rusko se zapojilo do "systematické mezinárodní kampaně mediální a informační manipulace" a dopustilo se i hrubého překrucování faktů v rámci obhajoby invaze na sousední Ukrajinu. 

"Propaganda a manipulace s informacemi se opakovaně a soustavně soustředily na ukrajinský stát a jeho instituce, ukrajinské občany, ale i evropské politické strany, zejména během voleb, na občanskou společnost, žadatele o azyl, ruské etnické menšiny, genderové menšiny a fungování demokratických institucí v EU a jejich členských státech," dodala Rada EU. 

Témata:  EU Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.