Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU vyzvala Izrael, aby okamžitě ukončil svou vojenskou operaci ve městě Rafah

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Evropská unie ve středu vyzvala Izrael, aby okamžitě ukončil svou vojenskou operaci ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Varovala, že pokud tak neučiní, zkomplikuje to vztahy s Unií, uedla Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ).

Unie zároveň vyzvala Izrael, aby se zdržel dalšího zhoršování již tak velmi špatné humanitární situace v této palestinské enklávě a znovu otevřel hraniční přechod Rafah.

Přestože EU uznává právo Izraele na obranu, Tel Aviv musí postupovat v souladu s mezinárodním humanitárním právem a zajistit bezpečnost civilistů, připomíná ESVČ.

"Vyzýváme všechny strany, aby zvýšily své úsilí o dosažení okamžitého příměří a bezpodmínečného propuštění všech rukojmí zadržovaných Hamásem," píše se v prohlášení vydaném jménem šéfa diplomacie EU Josepa Borrella.

Z města Rafah odešlo za zhruba týden téměř 450.000 lidí ve snaze uniknout před tamními boji, oznámil v úterý Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Rafah je přeplněný vnitřně vysídlenými osobami a je považován za poslední baštu palestinského hnutí Hamas. Do minulého týdne se tam před boji v jiných částech pásma Gazy ukrýval více než milion lidí.

To, že Izrael musí upustit od pozemní ofenzívy v Rafahu na jihu Pásma Gazy, prohlásil Borell už minulé pondělí. Dodal, že EU a mezinárodní společenství "mohou a musí" jednat, aby takovému scénáři zabránily. Nesouhlas s izraelskou ofenzívou vyjádřila také Paříž, informuje agentura Reuters.

"Izraelské příkazy k evakuaci civilistů v Rafahu znamenají to nejhorší: další válku a hladomor," uvedl Borrell v příspěvku se sociální síti X.

Svůj rozhodný nesouhlas s izraelskou ofenzívou na palestinské město vyjádřila také Paříž. "Francie také připomíná, že násilné vysídlení civilního obyvatelstva představuje válečný zločin podle mezinárodního práva," dodalo v prohlášení francouzské ministerstvo zahraničních věcí.

V neděli izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael "v blízké budoucnosti“ zahájí vojenské operace v Rafahu a v dalších částech Pásma Gazy. Izrael v minulém týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. 

Bidenova vláda varovala Izrael před možnými důsledky, pokud operaci provede bez plánu ochrany civilistů. "Bez takového plánu nemůžeme podpořit velkou vojenskou operaci v Rafáhu, protože škody, které by způsobila, by byly nad rámec toho, co je přijatelné," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek. 

Do Rafahu se během předchozích bojů uchýlilo asi půldruhého milionu Palestinců z dalších částí Pásma Gazy. Město navíc představuje klíčový uzel pro dopravu humanitární pomoci do palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře. 

Američtí představitelé, které citovala agentura AP, dodali, že plán evakuace zatím nemá konečnou podobu. Obě strany se dohodly na dalších rozhovorech k celé věci. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. V pátek to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

"Opravdu chci zdůraznit, že tento nouzový plán je pouze náplastí. V žádném případě nezabrání předpokládanému prudkému nárůstu počtu úmrtí a případů onemocnění, které přinese tato vojenská operace," prohlásil Peeperkorn na tiskové konferenci v Ženevě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že ofenzíva proti městu Rafah se rozjede bez ohledu na to, zda palestinské hnutí Hamás přijme nebo nepřijme návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy a Egyptem.

Pozemní operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by byla "nevýslovnou katastrofou," prohlásil tento týden šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths. Uvedla to agentura AFP.

"Nejjednodušší pravdou je, že pozemní operace ve městě Rafah nebude ničím menším, než nevýslovnou katastrofou. Proti tomu nepomůže žádný humanitární plán," prohlásil Griffiths poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu přislíbil spuštění ofenzívy proti Rafahu. Do města se přitom uchýlilo přibližně 1,5 milionu Palestinců z jiných částí Pásma Gazy ohrožovaných boji.

"Svět už několik týdnů apeluje na zástupce Izraele, aby Rafah ušetřili, ale městu bezprostředně hrozí pozemní operace," prohlásil Griffiths. Její realizaci označil za katastrofický úder nejen pro civilní obyvatelstvo, ale také pro organizace usilující se doručovat humanitární pomoc.

Témata:  EU Izrael

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy