Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurokomisař: EU místo zvláštního tribunálu požaduje, aby se Kyjev připojil k ICC

Pavel Blažek (ODS)
Pavel Blažek (ODS)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Evropská unie zatím nemá společný názor na možnost zřídit kvůli válce na Ukrajině zvláštní tribunál a prosazuje, aby napadená země přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Uvedli to dnes český ministr spravedlnosti Pavel Blažek a eurokomisař Dider Reynders po ministerské radě v Lucemburku. Reynders naznačil, že první případy spojené s válkou by se k ICC mohly dostat před koncem roku.

Unijní ministři spravedlnosti dnes projednávali vývoj ve vyšetřování válečných zločinů, z nichž jsou podezírány ruské síly. Dělo se tak na pozadí nového volání po vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil pachatele těchto zločinů. Tyto výzvy přichází například z Evropského parlamentu, ale také z Kyjeva.

Podle Blažka ale dnes ministři spravedlnosti přímo o tomto bodu nejednali. "Ten důvod je jednoduchý: Protože zatím neexistuje žádná společná pozice Rady EU a teď v této fázi se musíme soustředit na vyšetřování a stíhání zločinů pod jurisdikcí Mezinárodního trestního soudu," řekl na tiskové konferenci.

"Chceme maximálně využít veškeré existující nástroje," doplnil eurokomisař Reynders. Ten se tento týden vrátil z Kyjeva a uvedl, že tam znovu apeloval na to, aby Ukrajina ratifikovala takzvaný Římský statut a připojila se tak k ICC. Podle Reynderse jsou ukrajinské politické orgány tomuto postupu nakloněné, jistý odpor ale dává najevo armáda.

Mezinárodní trestní soud sídlící v Haagu je jednou ze stran zapojených do shromažďování důkazů o válečných zločinech, stejně jako 14 států EU, které spustily vlastní vyšetřování. Součástí rozsáhlého úsilí je také OSN, jejíž vyšetřovací komise v září konstatovala, že na Ukrajině po ruské invazi docházelo i ke znásilňování a mučení dětí. Ukrajinské úřady se v této souvislosti zabývají desetitisíci případů.

Reynders dnes naznačil, že ICC by před koncem roku mohl otevřít první procesy. "Podle mých informací by se pravděpodobně do konce roku mohly na stole trestního soudu objevit první případy," řekl. Zdůraznil však, že stíhání pachatelů válečných zločinů spách

Témata:  Pavel Blažek EU Ukrajina ICC

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.