reklama

Zároveň zdůraznila nutnost předejít nelegální migraci. V roce 2021 vstoupilo na území EU podle údajů EU přibližně 3,5 milionu migrantů, z nichž více než 300 000 přišlo nelegální cestou.

Johanssonová během projevu v Aténách uvedla, že je nezbytné zvýšit počet legálních přistěhovalců do EU. "Legální migrace funguje velmi dobře, ale stále to nestačí," prohlásila eurokomisařka.

Pracovní síla v EU se podle ní ročně snižuje o milion lidí, a proto je nezbytné, aby legální migrace rostla přibližně o jeden milion ročně, což považuje za velkou výzvu.

Johanssonová apelovala na členské státy, aby bojovaly proti nelegální migraci, která každoročně přináší statisíce lidí z Afriky a Blízkého východu do EU, často riskujících své životy na nebezpečných trasách.

I přesto, že počet nelegálních migrantů rapidně klesl od vrcholu v roce 2015, kdy EU zaznamenala přes milion překročení hranic, začal od roku 2020 opět stoupat. V roce 2021 překročilo hranice přes 260 000 migrantů, přičemž většina z nich dorazila z Afriky přes Středozemní moře do Itálie, Řecka, Španělska, Kypru nebo Malty.

Členské státy EU se v minulém roce dohodly na nových pravidlech týkajících se spravedlivějšího rozdělování nákladů souvisejících s migrací a na opatřeních k omezení počtu lidí využívajících služby převaděčů. Johanssonová zdůraznila, že v boji proti převaděčským sítím je nezbytná spolupráce na globální úrovni.