Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europarlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela ECB

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Foto: European Union

Evropský parlament (EP) na dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB). Lagardeovou začátkem července nominovali šéfové států a vlád zemí Evropské unie.

V 751členném evropském zákonodárném sboru podpořilo Lagardeovou 394 poslanců, 206 jich hlasovalo proti, zbytek se zdržel. Souhlas parlamentu má ale spíše jen politický a symbolický význam, neboť europoslanci nemohou kandidaturu zablokovat.

Lagardeová se funkce ujme od listopadu, na konci října totiž v čele ECB po osmi letech skončí Mario Draghi. ECB sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem a rozhoduje o měnové politice EU, mimo jiné o úrokových sazbách.

Právě úrokové sazby byly tématem dnešní plenární debaty v EP, neboť euroskeptičtí poslanci udržování sazeb na nízké úrovni označili za rozhazování peněz a ničení úspor střadatelů. Lidovci, liberálové či sociální demokraté nicméně tuto měnovou politiku ocenili jako cestu, jak udržet stabilitu evropské měny.

Témata:  Christine Lagardeová European Central Bank (ECB) EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.