reklama

Evropská komise o zahájení řízení informovala v prohlášení. Do Prahy přišla z Bruselu formální výzva kvůli porušení povinností, které vyplývají ze směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany a ze Smlouvy o fungování EU.

Podle komise je cílem směrnice zvýšení transparentnosti a otevřenosti, zajištění rovných podmínek pro evropské společnosti i ochrany bezpečnostních zájmů členských států. "Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU," uvedla exekutiva.

Unie podezřívá Česko z toho, že mohlo zneužít výjimku pro mezivládní zadávání zakázek. "Přímé zadání zakázky je rovněž v rozporu se zásadami o zákazu diskriminace, rovném zacházení a transparentnosti tím, že společnostem z EU upírá možnost podat nabídku a účinně soutěžit o zakázku," dodala komise.

Česko minulý týden uzavřelo s USA další významnou smlouvu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podpisem memoranda s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem stvrdila nákup 24 letounů F-35. Podle ministerstva obrany jde o nejvýznamnější projekt v historii Armády ČR.

Česko si první stíhačky převezme v roce 2031, celý pořizovací proces bude trvat jedenáct let. Aktuálně se pracuje na implementačním plánu, který definuje způsob zavedení systému F-35 do prostředí české armády.