"I když jsou mezi námi rozdíly a neshody kolem severoirského protokolu, ... tak není pochyb o tom, že jsme přátelé a že musíme jednat společně," uvedl Michel. "Je jasné, že tam Británie musí být," dodal.

Summit se uskuteční bezprostředně po sjezdu britské Konzervativní strany, který je naplánován na 2. až 5. října v Birminghamu, kdy už bude měsíc známo jméno nového lídra konzervativců. Tím by se podle průzkumů mezi konzervativci měla stát Liz Trussová.

Avizované pozvání od Michela kontrastuje s rozhodnutím nepozvat dosluhujícího premiéra Borise Johnsona na dřívější letošní summit, kterého se zúčastnil americký prezident Joe Biden, upozorňuje The Guardian.

Projekt francouzského prezidenta Emmanuela Macrona European Political Community má zahrnout "všechny demokracie na kontinentě", včetně Ukrajiny a dalších států, které se ucházejí o členství v EU.

Otazník stále visí nad účastí Turecka, oficiálním kandidátem na členství v EU. Ankara totiž vede dlouhotrvající diplomatické spory s Řeckem a Kyprem. Michel dodal, že EU "by měla pozvat Turecko", ale chce se ujistit, že pro to je podpora od všech kolegů.

Premiér Petr Fiala v polovině června po setkání s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou uvedl, že summit by se mohl týkat poválečné obnovy Ukrajiny. Fiala by si také přál, aby se jednání mohl osobně zúčastnit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.