Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Nový balíček sankcí bude zahrnovat represivní opatření proti aktérům, kteří obcházejí stávající sankce vůči Rusku. Pravděpodobně dojde i k dalšímu rozšíření seznamu osob a subjektů, jejichž majetek v EU bude zmražen.

Konkrétní návrhy předloží příští týden členským státům Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) a Evropská komise.

Třináctý sankční balíček byl schválen v únoru na druhé výročí začátku války na Ukrajině. Zaměřen je na 106 jednotlivců a 88 firem podílejících se na činech, které narušují nebo ohrožují územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny.

Sankce byly rovněž uvaleny na zboží, které může přispět k technologickému posílení ruského obranného a bezpečnostního sektoru. Konkrétně šlo o komponenty pro vývoj a výrobu dronů.

Dlouhodobé trvání mají dalekosáhlé ekonomické sankce, jako například zákaz dovozu ropy, uhlí, oceli, zlata a luxusního zboží, jakož i represivní opatření vůči bankám a finančním institucím.

Témata:  EU Rusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Červenec končí, začne srpen. Meteorologové nabídli měsíční předpověď počasí

Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy