Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Nový balíček sankcí bude zahrnovat represivní opatření proti aktérům, kteří obcházejí stávající sankce vůči Rusku. Pravděpodobně dojde i k dalšímu rozšíření seznamu osob a subjektů, jejichž majetek v EU bude zmražen.

Konkrétní návrhy předloží příští týden členským státům Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) a Evropská komise.

Třináctý sankční balíček byl schválen v únoru na druhé výročí začátku války na Ukrajině. Zaměřen je na 106 jednotlivců a 88 firem podílejících se na činech, které narušují nebo ohrožují územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny.

Sankce byly rovněž uvaleny na zboží, které může přispět k technologickému posílení ruského obranného a bezpečnostního sektoru. Konkrétně šlo o komponenty pro vývoj a výrobu dronů.

Dlouhodobé trvání mají dalekosáhlé ekonomické sankce, jako například zákaz dovozu ropy, uhlí, oceli, zlata a luxusního zboží, jakož i represivní opatření vůči bankám a finančním institucím.

Témata:  EU Rusko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy