S dvěma požáry v Gironde, z nichž jeden zuří nedaleko od Bordeaux, bojuje podle BBC přibližně 3000 hasičů. Plameny zachvátily plochu o asi stovce kilometrů čtverečních.

"Nikdy jsem nic podobného neviděla. Člověk má pocit, jako kdyby nastala postapokalypsa," sdílela své pocity s agenturou AFP Karyn, obyvatelka městečka Teste-de-Buch krátce předtím, než úřady nařídily preventivní evakuaci obce.

Ve Španělsku pozorovali velká oblaka dýmu stoupající na oblohu zpoza kopců také letní hosté na pláži v středomořském letovisku Torremolinos. S požárem u města Mijas se potýká několik letadel.

V Řecku hasiči bojují s plameny asi 50 kilometrů jižně od Atén a také na severním krétském pobřeží, kde bylo evakuováno sedm vesnic poblíž letoviska Rethymnonu. V Portugalsku propukly požáry východně od Porta. Teploty se na některých místech v zemi vyšplhaly až na 47 stupňů.

Italská vláda vyhlásila stav nouze v oblasti vyschlého údolí řeky Pád. Nejdelší řeka v zemi na některých místech připomíná pouhý pramínek, napsala BBC.

Problémy s pojené s horkým počasím zasahují i další části Evropy. Nouzový stav vyhlásila také Británie, poněvadž se očekává, že teploty tam dosáhnou 40 stupňů Celsia. Nejvyšší varování se v pondělí a úterý vztahuje na oblast zahrnující Londýn a Manchester. Některé školy skončí dříve výuku a zdravotnická zařízení zruší některé naplánované návštěvy pacientů.

V Rakousku bojují hasiči již čtvrtý den s požárem ve vojenském výcvikovém areálu v Ebenfurthu jižně od Vídně. Do operace je zapojeno podle agentury APA 200 požárníků a 150 příslušníků ozbrojených sil.