Podle prohlášení "Výkonný místopředseda Frans Timmermans dnes podal rezignaci na svou funkci v Evropské komisi, jako odpověď na své rozhodnutí kandidovat v blížící se kampani před parlamentními volbami v Nizozemsku." Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, pověřila Maroše Šefčoviče funkcí výkonného místopředsedy a dočasně také funkcí komisaře pro klima.

Frans Timmermans byl jediným kandidátem na pozici v čele koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice v Nizozemsku. V rámci formálního hlasování členů těchto stran získal podporu 91,8 procenta hlasů. Dnes večer má setkání se svými stranickými kolegy.

V červenci oznámil Timmermans svůj záměr stát se budoucím premiérem Nizozemska a vést levicovou koalici. Strany Zelená levice a PvdA se spojily v nadcházejících volbách, které proběhnou 22. listopadu, aby zastavily pokles podpory levicových stran. Oba subjekty nyní působí v opozici.

V červenci došlo k pádu nizozemské vlády, když koaliční strany nenašly shodu ohledně reforem v oblasti azylu a migrace. Končící premiér Mark Rutte oznámil, že po volbách se stáhne z politiky.

Frans Timmermans, který je nyní 62 let starý, měl ve své roli v Evropské komisi zodpovědnost za "Green Deal" (unijní Zelenou dohodu), která směřuje k transformaci EU na zelenou ekonomiku založenou na obnovitelných zdrojích energie. Timmermans informoval Ursulu von der Leyenovou o svém rozhodnutí již v červenci.